Strojenie anteny - kilka pytań...

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Valdi77
Posty: 277
Rejestracja: 2014-01-25, 17:33
Znak/ranga: 161CBF159
Lokalizacja: Sieradz/Kalisz (JO91FR)
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: Valdi77 »

Normalne. Było już kilka razy poruszane to na forum i potwierdzone. Tą antenę podobnie jak sirio T3-27 stroić trzeba z założonym kapturkiem. Ten kapturek co dziwne ma wpływ na wskazania swr. Trzeba po każdym pokręceniu śrubką nałożyć kapturek przed dokonywaniem pomiaru. Upierdliwe - ale co zrobić.
Waldek (Valdi77 - wcześniej - kris34) 161CBF159
car 1 - M-tech legend III (tuning Konektor) + Sirio SG-CB 1400/Prsident Ohio
car 2 - President johnny II asc (tuning Konektor) + Sirio T-2 27
mati8201
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-15, 19:33

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: mati8201 »

tylko ze wtedy nie mogę zejść poniżej 2
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: AntekPabianice »

A w którym miejscu na aucie stawiasz antenę?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: stevie13 »

mati8201 pisze:tylko ze wtedy nie mogę zejść poniżej 2
0: zestrojenie PIRATa kontrolujemy zawsze z tym gumowym kondomem na czubie. Musi się dać zestroić z nim.
1: przedzwoń (sprawdź przejście) między dołem a górą anteny - u mnie się "urwało" połączenie przy górnej części anteny. "Zespawałem" to dużą kolbą, żeby nie przegrzać nic i nie ma na razie problemu.
2: (tylko mnie nie linczujcie) - zrób nowy kabel - jeśli ktoś chce mogę podesłać mój - SWR w du**e, a jak chwyciłem kabel w rękę dobry. robiłem nowy kabel na bazie H-155 (mam tego sporo na podorędziu) i wszystko jak na razie działa.

Konkluzja - PIRAT to wredna i humorzasta antena, ale przy jej parametrach (zysk/długość) można jej to wybaczyć.

P.S. Jak znajdę chwilkę czasu, to spróbuję zrobić alternatywną podstawę do PIRATa - na bazie podstawy jakiegoś klona 18-244 (ponownie proszę nie linczować) - mam luźny promiennik, to się bawię - tylko kabel wymienię, bo na odciętym od podstawy (jakieś 4m) z 4W radia na koniec kabla dolatywało jakieś 2,5W. Jeśli się uda pochwalę się wynikami :)
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
bucykwasik
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-29, 17:33
Lokalizacja: Kraków

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: bucykwasik »

Witajcie Panowie. Ja z kolei mam problem z dostrojeniem nowego pirata. Poprzednio miałem floride oraz sirio AS-100 i wszystko świetnie działało. Kupiłem zatem oryginalnego pirata w sklepie stacjonarnym, i jakież było moje zdziwienie, gdy podczas próby dostrojenia reflektometrem (za każdym razem po kręceniu zakładałem gumkę na śrubę) SWR na kanale 20 - w najlepszym dostrojeniu - nie schodził poniżej 3,5, a na kanale 1 i 40 było prawie 7. Sądziłem, że reflektometr, kabel albo radio (dragon sy 485) nawalają. Pojechałem do sklepu gdzie kupiłem antenę i pan miał jakieś profesjonalne cyfrowe cudo do strojenia anten. Okazało się że wskazania są takie same jak na moim reflektometrze. Wymiana samej anteny na takiego samego pirata nie pomogła, więc obstawialiśmy kabel. Rzuciliśmy go zatem luźno w samochodzie i wyszło super - SWR nie więcej niż 1,3. Pojechałem zatem do domu i przeprowadziłem kabel jak przy poprzednich antenach (troche pod plastikiem, pod siedziskami i do bagażnika, wszędzie luźno i bez pętli). No i niestety znów to samo - SWR powyżej 3. Wyciągnąłem kabel, rzuciłem ponownie luzem na siedzenia i SWR spadał do 1,5. Wydaje mi się że zbliżenie kabla do do karoserii powoduje drastyczny wzrost SWR. Antena jest na dachu. I teraz mam do Was pytanie - wymieniać kabel czy zmienić antenę? A jeśli antenę to na jaki model?
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: Speed »

A nie puszczałeś przypadkiem kabla antenowego przy wiązce innych przewodów?
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
bucykwasik
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-29, 17:33
Lokalizacja: Kraków

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: bucykwasik »

Tak, omijałem wszystkie przewody elektryczne.
Awatar użytkownika
tauris
Posty: 106
Rejestracja: 2015-09-19, 16:25
Lokalizacja: PODHALE

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: tauris »

Kolego sprawdź jeszcze raz sam kabel tutaj będzie wina.
      Mobil1-HARRY3red by SINAD+SIRIO27BLACK CARBONIUM
        Mobil2-Galaxy DX98VHP+ASTATIC636L-C+SIGMA STINGER CL
          Rezerwa HERBERT1+DENSEI EC-2002+RM KL203P+PRESIDENT ALASKA
          bucykwasik
          Posty: 3
          Rejestracja: 2015-10-29, 17:33
          Lokalizacja: Kraków

          Strojenie anteny - kilka pytań...

          Post autor: bucykwasik »

          Też uważam, że to wina kabla, tylko że to już jest drugi nowy kabel w ciągu jednego dnia wyciągnięty z pudełka od innego pirata... Wydaje mi się, że to może być fabryczna wada towaru, jakiś problem z ekranowaniem czy coś w tym stylu. Zastanawiam się tylko teraz, czy kupić inny kabel i próbować zakładać czy może najzwyczajniej wymienić ją na inną antenę. Mam dobry kabel od starej sirio as-100, tylko wtyk do anteny musiałbym jakoś zarobić i w sumie mogę testować. Pytam bo może ktoś z Was ma jakieś sugestie, ewentualnie spotkał się z podobnym problemem.
          Fobek
          Posty: 295
          Rejestracja: 2015-04-28, 12:27
          Znak/ranga: SP6GIY
          Lokalizacja: Opole JO80XQ

          Strojenie anteny - kilka pytań...

          Post autor: Fobek »

          Z tego co piszesz to nachodzi jeden wniosek iż ten przewód zasilający antenę jest kiepskiej jakości. Zmień przewód i wszystko wróci do normy.
          FT-950, FT-897D, FT-8900R, KG-UV950P
          oraz MD-100, MD-200 i wiele innych zabawek
          Adrian1512
          Posty: 1
          Rejestracja: 2015-11-17, 00:05

          Problem ze srojeniem anteny

          Post autor: Adrian1512 »

          Jako iz jestem zielony w te klocki mam pytanie. Nie moge prawidlowo dostroic anteny Cb. Posiadam miernik SWR a wartosi jakie odczytuje sa nastepujace:
          FWD wartosc ~
          REF wartosc 5
          Na koncowce przy CB radiu miernik elektryczy wskazuje ciaglosc na masie i zyle goracej. Czy tak powinno byc i jakie sa tego skutki :-(
          Awatar użytkownika
          BigMonster
          Posty: 905
          Rejestracja: 2010-12-06, 16:04
          Lokalizacja: UK-Cheshire/PL-Lubelskie

          Problem ze srojeniem anteny

          Post autor: BigMonster »

          1. Prawidlowy pomiar SWR. Najpier ustawiasz przelacznik na FWD, wciskasz nadawanie, krecisz pokretlem SET az wskazowka dojdzie do miejsca na skali oznaczonego SET. Teraz przelaczasz na REF i ponownie nadajesz na skali odczytujac wspolczynnik SWR.
          2. To jest mierzenie SWR, samo "strojenie" anteny polega na skracaniu jej albo wydluzaniu oraz szukaniu najlepszego miejsca montazu tak zeby ten SWR byl jak najnizszy.

          3. Sam kabel i stopka anteny nie powinien miec przejscia miedzy zyla goraca a oplotem. Ale jak juz nakrecisz antene to przejscie zazwyczaj jest bo wiekszosc anten jest typu zwartego.


          I male wyjasnienie SWR. Po polskiemu to Wspolczynnik Fali Odbitej czyli po ludzku "ile mocy wraca do radia bo antena nie ma 100% skutecznosci".
          Jak przelaczasz miarke na FWD to po angielsku forward czyli "do przodu", to kalibrujesz miarke do mocy wyjsciowej. Jak potem ja przelaczysz na REF czyli reflected czyli odbita to mierzysz ile wypompowanej mocy wraca do radia.

          Kazda czestotliwosc czyli kanal bedzie mial troche inny SWR (kazdy kanal mierzy sie od poczatku czyli FWD - SET - REF). Okolice 1.5 sa super wynikiem, okolice 2 jeszcze znosne, oklice 3 to juz niebezpieczenstwo dla radia przy dluzszym nadawaniu i sygnal zeby poprawic instalacje antenowa, 4 i wyzej to juz proszenie sie o drogie klopoty.
          Whenever there is any doubt, there is no doubt.
          JFK II V2 + Densei 2002 + ESP-20 + KL 203P + Santiago 1200
          AnyTone 5555N + Dell 18A + Uniden ESP-12 + Dipol 1/2
          dario3103
          Posty: 75
          Rejestracja: 2015-09-26, 10:41
          Lokalizacja: Tu i tam...

          Re: Strojenie anteny - kilka pytań...

          Post autor: dario3103 »

          Witam!
          Nie chce zasmiecac forum o reflektometrze i strojeniu wiec podepne sie tutaj. Mam podstawowa miarke swr Lexton 2464. Ostatnio pokazuje dziwne rzeczy. Zmierzylem kabel ma tylko 21cm ale zadnych przebic. Czy dlugosc kabla ma cos z tym wspolnego? Wczesniej byl 30cm.
          Drugie pytanie. Czytalem ze polecana miarka swr+pwr jest farun fs264 lub kpo kp 27. Ale jak dobrze rozumie to farun fs264 sluzy tylko do odczytu. Chodzi mi czym bede mogl odczytac swr/pwr i mogl ustawic swr. Chodzi mi o pokretlo Cal. Jego wlasnie brak we fs264. Co polecacie dobrego do kalibracji cb radia i sprawdzenia parametrow. Albo trzeba kupic 2 urzadzenia np. farun 264 do kontroli i cos jeszcze do kalibracji.
          Mam maly metlik w glowie. Wyczytalem ze farun sluzy do pomocy zestrojenia i sprawdzenia instalacji cb ale chyba nie dokonca....
          Niech ktos wytlumaczy lopatologicznie prosze....
          Bylo: Alan 78 plus multi + sirio ml145
          Harry lll Asc KNKTR + sirio ml145
          Jest: AT6666 + T5000
          AT-Smart+President Virginia
          Awatar użytkownika
          Speed
          Posty: 1520
          Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
          Znak/ranga: 161 OS 192
          Lokalizacja: Lublin

          Strojenie anteny - kilka pytań...

          Post autor: Speed »

          Farun FS264 jak zauważyłeś służy do odczytu (w sumie jak każda miarka), ale jest wygodniejszy bo nie trzeba za każdym razem kalibrować. Jeżeli wskaźnik pokaże Ci swr np 2.2 to logiczne jest, że trzeba antenę skrócić lub wydłużyć. Po tym zabiegu ponownie odczytujesz wskazanie reflektometru i tak do uzyskania zadowalającego wyniku. Długość przewodu łączącego radio z miarką nie robi różnicy przy takich długościach.
          Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
          Na sprzedaż: President Harry III
          dario3103
          Posty: 75
          Rejestracja: 2015-09-26, 10:41
          Lokalizacja: Tu i tam...

          Strojenie anteny - kilka pytań...

          Post autor: dario3103 »

          Wow! Szybki jestes :-D dziekuje
          A co bys polecil/polecili do 300 zl?
          Chyba budzet ok na cos lepszego?
          Bylo: Alan 78 plus multi + sirio ml145
          Harry lll Asc KNKTR + sirio ml145
          Jest: AT6666 + T5000
          AT-Smart+President Virginia
          ODPOWIEDZ

          Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”