Stosowanie wzmacniaczy do CB w Polsce ? - ZABRONIONE

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Pasmo 11m nie jest pasmem amatorskim,a świadectwo radiooperatora,a raczej pozwolenie radiowe/licencja upoważnia do pracy tylko i wyłącznie na pasmach amatorskich,wszędzie indziej kwestia pracy regulowana jest odrębnymi przepisami (np na cb,pmr,itd).
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
adam86-20
Posty: 558
Rejestracja: 2009-11-18, 00:30
Lokalizacja: Bełk

Post autor: adam86-20 »

Czyli niema sily zeby na pasmie 11metrow mozna pracowac z moca wieksza niz omawiane 4W AM/FM i 12W SSB. Powiem szczerze, tez tak myslalem, gdzies widzialem wykaz czestotliwosci na jakich mozna pracowac posiadajac kategorie A i pasmo 27MHz bylo pominiete.
Dziekuje za szybka odpowiedz
M: Herbert + Turbo 5000 + KL 203P + DM 432mt
B: DX-5000 + 1/2 lambda (czeka Winkler XA 27 - L) + mic home made
Yaesu 7900 + J-pole 2/70
Kenwood TS-480 + FD-3
UV-5R

Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Pietern
Posty: 944
Rejestracja: 2013-02-05, 22:37
Lokalizacja: JO90LF

Post autor: Pietern »

Sobie odkopię temat, proszę mi "Złotych Łopat" nie przyznawać. :mrgreen:
Chcę bardziej wiedzących zapytać.
Tak czytam wolno-nie wolno, w końcu wyszło, że nie wolno i naszło mnie pytanie. Jaki ma wpływ (i czy w ogóle ma) taki dopał, zwiększanie mocy radyjek, różne przeróbki/samoróbki, itp na pracę radyjek innych użytkowników mobilkolandii?
Tych takich zwykłych, co to kupi sobie w sklepie i używa a obok jedzie gościu ze 120W na pokładzie i gada z Kutnem. b :?:
Prezio Jackson II, Albrecht NM500 (cyna&kalafonia)/Farun FD1818 (mod Pherni), Sirtel Gamma 1R/Sirio; Hi-Power 4000/Super Carbonium/Omega 27
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

jak jest wszystko dobrze i z głową to nie będzie wiedział że leci ze wzmacniacza. poprostu będzie myślał, że ktoś blisko. jak będzie bez głowy i nie będzie wszystko dobrze, to będzie zagłuszał całą czterdziestke a modulacja będzie do dupy
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Pietern pisze:Sobie odkopię temat, proszę mi "Złotych Łopat" nie przyznawać. :mrgreen:
Chcę bardziej wiedzących zapytać.
Tak czytam wolno-nie wolno, w końcu wyszło, że nie wolno i naszło mnie pytanie. Jaki ma wpływ (i czy w ogóle ma) taki dopał, zwiększanie mocy radyjek, różne przeróbki/samoróbki, itp na pracę radyjek innych użytkowników mobilkolandii?
Tych takich zwykłych, co to kupi sobie w sklepie i używa a obok jedzie gościu ze 120W na pokładzie i gada z Kutnem. b :?:
Cass przede mną napisał , że liczy się głowa i słuszna racja. Stosowanie wzmacniacza może i często ma wpływ nie tylko na tzw przez Ciebie mobilkolandię , ale i wiele rzeczy w Twoim otoczeniu . Zwłaszcza w gęstej zabudowie miejskiej . Może zakłócać pracę systemów alarmowych , odbiór TV
, może tez mieć wpływ na elektronikę Twojego samochodu . To jak silne pole elektromagnetyczne się wytwarza już przy wzmaku KL-203 wokół anteny wystarczy stwierdzić zwykłą świetlówką , która się rozświetli w pobliżu anteny nadającej z taką mocą . Nie wspomnę o skrajnym przypadku , stoisz w korku pod światłami , i gadasz sobie z dopałem , kilka metrów od Ciebie stoi ktoś z rozrusznikiem serca na chodniku do przejścia dla pieszych . Kto mi zaręczy , że w takim przypadku temu komuś krzywdy nie zrobimy ?????
Wzmak ok , ale w odpowiednim miejscu (poza miastem) z długą dobrze zestrojoną anteną i radiem z dobrze dopasowanym wysterowaniem wzmaka .
Awatar użytkownika
Pietern
Posty: 944
Rejestracja: 2013-02-05, 22:37
Lokalizacja: JO90LF

Post autor: Pietern »

Aha, dziękuję za info. Przypuszczałem, że tak jest. ;-)
To może warto również pod tym kątem gadać o "udoskonaleniach", czyli nie tylko czy wolno, ale przede wszystkim dlaczego nie wolno. Bo jakoś ten aspekt skutecznie potrafimy ominąć w rozważaniach. W tej pogoni za lepszą słyszalnością, zasięgiem i żeby grzmieć jak Zeus, może zdarzyć się, że podepczemy prawa innych osób do komfortowego funkcjonowania w przestrzeni radia obywatelskiego i innych "radiowych" obszarach.
To trochę jak z "chińskimi" ksenonami wpakowanymi do zwykłych reflektorów - posiadacz widzi lepiej, a że wszystkich dookoła oślepia, to już nie jest temat do rozważań przy zastawionym stole.
Prezio Jackson II, Albrecht NM500 (cyna&kalafonia)/Farun FD1818 (mod Pherni), Sirtel Gamma 1R/Sirio; Hi-Power 4000/Super Carbonium/Omega 27
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

Pietern pisze:To trochę jak z "chińskimi" ksenonami wpakowanymi do zwykłych reflektorów - posiadacz widzi lepiej, a że wszystkich dookoła oślepia, to już nie jest temat do rozważań
bardzo dobre porównanie
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
koszmar

Post autor: koszmar »

januwojt pisze:. To jak silne pole elektromagnetyczne się wytwarza już przy wzmaku KL-203 wokół anteny wystarczy stwierdzić zwykłą świetlówką , która się rozświetli w pobliżu anteny nadającej z taką mocą . Nie wspomnę o skrajnym przypadku , stoisz w korku pod światłami , i gadasz sobie z dopałem , kilka metrów od Ciebie stoi ktoś z rozrusznikiem serca na chodniku do przejścia dla pieszych . Kto mi zaręczy , że w takim przypadku temu komuś krzywdy nie zrobimy ?????
Uważasz, że z 4W nie zapalisz tej świetlówki?
Jeśli to takie szkodliwe i może powodować takie skutki, to dlaczego na 28MHz, tuż obok pasma CB, krótkofalowcy w SP mogą używać do 500W (pięćset). Jaki jest więc wpływ masztów antenowych RTV do których podawana moc idzie w dziesiątki KW? Najmocniejszy nadajnik radiowy na iglicy Pałacu Kultury z tego co pamiętam pracuje z mocą około 70KW i jakoś ludzie wokół funkcjonują...

IMO odpowiedź na pytanie jest zupełnie inna: norma 4W AM i 12SSB wynika z poziomu wiedzy przeciętnego użytkownika. To moc, która została uznana za bezpieczną dla kogoś, kto po każdym uruchomieniu auta sprawdza stan instalacji antenowej wołając: mobliki, sprawdzam radio, jak mnie słychać? :->
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

adam86-20 pisze:Czyli niema sily zeby na pasmie 11metrow mozna pracowac z moca wieksza niz omawiane 4W AM/FM i 12W SSB.
Aż jestem ciekaw iloe osób bez znaku wali w SSB ponad 20 W, bo ja np mam radio co daje maks 12 W ale popularne radia wstęgowe sporadycznie kończą na 12 W w SSB. Maja skróty mocy czasem i owszem ale jakoś nie wierzę, że nikogo nie korci polecieć PWR w prawo do oporu. Temat o niczym. Nie ma konsekwencji to i jest wolna amerykanka.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Pokręcić perką w prawo też trzeba umieć, bo można przesadzić i nie zawsze daje to efekt :lol: , czasem warto zjechać z mocy i podkręcić modulację
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”