Raport RS

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Młody

Raport RS

Post autor: Młody »

Raport

R- Readability- Czytelność
S- Signal- Sygnał

R określa czytelność sygnałów / RADIO /
1 nieczytelne
2 mało czytelne, rozróżnia się pojedyncze słowa
3 czytelne, ale z trudnościami
4 dobrze czytelne
5 bardzo dobrze czytelne

S określa siłę sygnałów / SANTIAGO /
1 sygnał bardzo słaby, niewyraźny, zaledwie odbierany
2 sygnał bardzo słaby
3 słaby sygnał
4 umiarkowany sygnał
5 dość dobry sygnał
6 dobry sygnał
7 umiarkowanie silny sygnał
8 silny sygnał
9 wyjątkowo silny sygnał

Pobrane ze strony http://cbradio.devrise.com/raport

W ShoutBoxie zrodziła się dyskusja. Jeśli ktoś nadaje, nie ma zakłóceń, QSB itd
Ale operator ma wade wymowy (np sepleni) na tyle, że ciężko jest zrozumieć co mówi. Sygnał jest ok ale jednak nie rozumiemy co do Nas mówi.

Ja osobiście nie dałbym tutaj R5, Eazy twierdzi, że on dałby 5 bo problem nie wynika z warunków technicznych.

Jak to się ma wg Was? Pytanie do doświadczonych operatorów którzy mają troche DXów za sobą a nie poczytali w google a później na forum piszą "łączność 5/9 ale nie rozumiem co mówił"
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Wada wymowy nie powinna mieć wpływu na raport.
Tak jak napisał Ez wada wymowy nie jest wadą techniczna sprzętu a tu chyba o to jednak chodzi żeby sprzęt był w porządku.
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Popieram Młody . Nie raz dyskutowałem z ,,radiowcami'' na temat raportu czytelności . Oni mylą czytelność z jakością Są tacy którzy dają raport R3 lub R4 (pomimo że modulacja rozwala głośnik i jest 200% czytelna i nie ma żadnych szumów) tylko dlatego że nie podoba mu się charakterystyka modulacji mam na myśli że zbyt sopranowa , niby za głośna , albo subiektywnie za cicha itp. Każdy chce mieć dźwięczną modulację , ale to nie jest raport dotyczący modulacji HiFi tylko jej czytelności . Nie każdy ma głos spikerski i nie każdy ma podpięty do radia shack z zabawkami Behringera i mikrofonem Heil-a .
Co do siły sygnału to podłapałem kilku mądrali którzy raport S dawali na zaciągniętym RF Gainie ..... To zostawiam bez komentarza .....
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

januwojt pisze:Oni mylą czytelność z jakością Są tacy którzy dają raport R3 lub R4 (pomimo że modulacja rozwala głośnik i jest 200% czytelna i nie ma żadnych szumów)
januwojt pisze:Co do siły sygnału to podłapałem kilku mądrali którzy raport S dawali na zaciągniętym RF Gainie ..... To zostawiam bez komentarza ...
Janusz to jest kwestia nie do edukowania się w temacie. Taki delikwent myśli, że da dobry raport to będziesz zadowolony, a nie o to przecież chodzi w tej zabawie.
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Młody

Post autor: Młody »

Adik trzymaj sie tematu, żeby sie znowu syf nie zrobił i post to kosza nie poleciał.
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

januwojt pisze:Popieram Młody . Nie raz dyskutowałem z ,,radiowcami'' na temat raportu czytelności . Oni mylą czytelność z jakością Są tacy którzy dają raport R3 lub R4 (pomimo że modulacja rozwala głośnik i jest 200% czytelna i nie ma żadnych szumów) tylko dlatego że nie podoba mu się charakterystyka modulacji mam na myśli że zbyt sopranowa , niby za głośna , albo subiektywnie za cicha itp. Każdy chce mieć dźwięczną modulację , ale to nie jest raport dotyczący modulacji HiFi tylko jej czytelności . Nie każdy ma głos spikerski i nie każdy ma podpięty do radia shack z zabawkami Behringera i mikrofonem Heil-a .
Co do siły sygnału to podłapałem kilku mądrali którzy raport S dawali na zaciągniętym RF Gainie ..... To zostawiam bez komentarza .....
Trochę się pogubiłem w Twojej wypowiedzi - według Ciebie R z raportu R/S to jakość sygnału (brak zakłóceń, głośna modulacja, brak QRM), czy jego zrozumienie (czyli niewyraźna dykcja respondenta, seplenienie, itp.)?

Ja rozumiem to tak:

Mogę odebrać czysty sygnał, bez zakłóceń, bez szumów ale ktoś niewyraźnie mówi. Czy wtedy raport jest R5, czy oceniasz to jaką ktoś ma dykcję albo jak zrozumiale się wysławia?

Znalazłem w sieci takie coś:

''Nadawcy przy pracy fonicznej podają skalę RS natomiast jakość modulacji opisują otwartym tekstem.''

Dla mnie niewyraźna dykcja podchodzi pod jakość modulacji a nie jakość sygnału.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
koszmar

Post autor: koszmar »

Eazy pisze:Dla mnie niewyraźna dykcja podchodzi pod jakość modulacji a nie jakość sygnału.
Jakość modulacji, to brak zniekształceń spowodowanych przesterowaniem, to zrównoważenie barwy, głośności ect.
Nie obniżasz raportu R z powodu seplenienia czy złej dykcji, bo istnieje jeszcze coś takiego jak ham spirit.
Sorry OM, R tylko 3, bo świszczysz z powodu szpary między jedynkami... :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Jeżeli R oznacza czytelność to jak można dać komuś kto nie ma wady wymowy R5 i komuś kto sepleni i nie jest czytelny do końca też dać R5.
Osobiście nie dał bym R5, w końcu należy podawać faktyczny stan czytelności a nie taki jaki chciałby usłyszeć operator.
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Panowie normalnie załamka :-/ .............. "sorry kolego nie dam Ci R5, tylko z tego względu, że seplenisz " - czysta dyskryminacja osób z wadą wymowy.

Ciekawe czy było by wam miło :-?
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

No dobrze ale jak gość wie że ma problem z wymową i liczy się z takimi raporatami to czy danie mu R4 będzie mu uwłaczać , wydaje mi się że taki operator nie przyjmie tego jako dyskryminację.
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Chodzi o to, czego dotyczy raport R. Chodzi o JAKOŚĆ sygnału (brak szumów, zakłóceń, etc.) a nie o DYKCJĘ respondenta.

Dla mnie może być 5/9 i można kogoś nie zrozumieć bo niewyraźnie mówi.

[ Dodano: 2012-05-13, 19:17 ]
Zapytam inaczej - jak Wam pies zaszczeka do mikrofonu zrozumiecie coś z tego? Nic. A raport nadal może być 5/9.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
koszmar

Post autor: koszmar »

Rozumiem że jak gość będzie słabo po angielsku mówił, to tez mu obniżysz raport R, bo nie zrozumiesz co powiedział.
btw. na jakiej zasadzie podajesz siłę sygnału?
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

koszmar pisze:Rozumiem że jak gość będzie słabo po angielsku mówił, to tez mu obniżysz raport R, bo nie zrozumiesz co powiedział.
btw. na jakiej zasadzie podajesz siłę sygnału?
Koszmar - przecież ja od początku piszę, że niewyraźna dykcja, itp. nie ma u mnie wpływu na ocenę R/S. Ja oceniam R jako czystość sygnału, brak zakłóceń, brak zaszumienia, etc.

Jeżeli ktoś nie mówi wyraźnie ale sygnał jest czysty i mocny to nawet jeżeli go nie zrozumiem (ze względu np. na wadę wymowy, akcent, czy słaby angielski) to i tak dam R5.

Dyskusja zaczeła się od żartów, że nie ma możliwości, żeby było 'masz 5/9 ale powtórz bo nie zrozumiałem'. Według mnie jest to możliwe, wegług Młodego nie. I od tego się zaczęła dyskusja.

Ja oceniam R jako czytelność ale od strony technicznej (czysty, wyraźny sygnał) a Młody jako zrozumienie przekazu (jeżeli ktoś sepleni to wg. niego powinien mieć R4 albo R3).

Siłę sygnału odczytuję z S-metra.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
bobik

Post autor: bobik »

Imo S/R to raport z nawiazanej lacznosci sensu stricto, nie jej materii.
Ale ja tu nowy jestem, moge sie mylic.
koszmar

Post autor: koszmar »

Eazy pisze:Siłę sygnału odczytuję z S-metra.
A Młody jak podaje raporty siły sygnału?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”