Zwarcie gorąca żyła - oplot?

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Wirus
Posty: 37
Rejestracja: 2013-01-27, 23:46
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OH

Zwarcie gorąca żyła - oplot?

Post autor: Wirus »

Cześć koledzy,

Czy posiada ktoś może antenkę Sirio Performer 1000?
Jest to antena samochodowa, a ja mam ją akurat na magnesie.
W moim przypadku potrzebowałem przedłużyć sobie kabel o parę ładnych metrów ;), więc wlutowałem się z nowym kabelkiem w podstawę.
Sprawdzałem połączenie gorącej żyły i oplotu z podstawą (bez nakręconej anteny). Wszystko było prawidłowo.
Zamontowałem antenę na dachu budynku i wszystko było w miarę ok, aż do wczoraj. SWR wzrósł do 6-8, i ledwo dolatywałem na odległość rzutu beretem.

Pomyślałem, że może ktoś mi ciachnął kabel antenowy, więc wyciągnąłem wtyczkę z radia i sprawdziłem czy nie ma zwarcia gorącej żyły z oplotem. No i jest zwarcie. Dla pewności odlutowałem wtyczkę i sprawdziłem jeszcze raz, więc to nie na wtyczce.

Załamałem się oczywiście, że mam po antenie, ale na dachu okazało się, że antenka wisi na kablu, więc postawiłem ją z powrotem i powiedzmy, że wszystko wróciło do normy. Dolatuje na parędziesiąt km.

Mimo to nadal jest zwarcie gorącej żyły z oplotem. Coś mi się pokiełbasiło z kablem lub podstawą anteny, a może to zwarcie to normalna sprawa? Może któryś z kolegów wie jak to wygląda w tej antenie lub podobnych.
Antene można pochylać przy pomocy kolanka (nie ma w nim podziału na gorącą żyłę, lity metal), a kolanko znajduje się między cewką a podstawą. Czy jest możliwe, że po prostu antena sama w sobie zwiera kabel elektrycznie, czy raczej na pewno coś tu nie gra?

Dziwi mnie tylko, że mimo tego zwarcia SWR wrócił do akceptowalnych granic i gdzieś tam mnie słyszą...

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Mam nadzieje, że nie będę musiał ciągnąć lutownicy na dach ;)
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Masz antenę typu zwartego. Przy podpiętej antenie będzie przejście oplot - gorąca żyła. Jak zdejmiesz antenę to nie ma prawa być przejścia.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Wirus
Posty: 37
Rejestracja: 2013-01-27, 23:46
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OH

Post autor: Wirus »

Ok, nie było tematu. Jest to antena typu zwartego, więc multimetr może pokazywać zwarcie żyła-oplot. Jestem spokojny;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”