fala bezpośrednia

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

kudlaty_email
Posty: 41
Rejestracja: 2012-12-31, 14:54
Lokalizacja: Wołów

fala bezpośrednia

Post autor: kudlaty_email »

Witam,
czytałem w temacie o łącznościach bezpośrednich, że koledzy mają łączności po 30 km wykorzystując fale bezpośrednie, czy ktoś może wytłumaczyć "z czym to się je"? O co to chodzi i jak zrobić aby sobie z kimś łączność nawiązać przy 30 km, gdzieś wyczytałem, że przy takiej łączności nie jest ważna moc radia, a jedynie nasze położenie (im wyżej tym lepiej).
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: fala bezpośrednia

Post autor: Almighty »

kudlaty_email pisze:wykorzystując fale bezpośrednie, czy ktoś może wytłumaczyć "z czym to się je"?
Kiedy anteny dwóch radiostacji pozostają w bezpośredniej widoczności (elektromagnetycznej) mówimy o łączności na bazie fali bezpośredniej - nie ma przeszkód, nie występują zjawiska odbicia, ugięcia itp.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

kudlaty_email pisze:O co to chodzi i jak zrobić aby sobie z kimś łączność nawiązać przy 30 km,
Mobil do bazy AM/FM/SSB - bez problemu na metrowej antenie nawet nie w otwartym terenie - zakładam, ze antena bazowa jest przynajmniej na kilkunastu metrach nad ziemią a trasa łączności nie przebiega w większości przez teren miejski tylko mieszany.
Mobil do mobila - długa antena u jednego i drugiego + mało przeszkód terenowych + ewentualnie modulacja SSB (w AM tez powinno się udać).

Łączność na pograniczu szumów miałem z mojej antenki 60 cm z baza oddaloną o 21 km z 4W. A raz czytelnie ponad 1-2 S 40 km wieczorkiem po 23:00.

Antenki raczej z cewkami położonymi wyżej daja lepsze efekty moim zdaniem.

Pomijam dopałki - wszystko na czysto bez wspomagania.

PROPAGACJA - NO TU SIĘ DZIEJĄ CUDA NAWET I W LOKALNYCH ŁĄCZNOSCIACH.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”