cb za granicą - łopatologicznie

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mkrek
Posty: 17
Rejestracja: 2013-08-30, 13:50
Lokalizacja: podkarpacie

cb za granicą - łopatologicznie

Post autor: mkrek »

Hej,
wiadomo ogólnie, że w kraju korzysta się kanału 19 a za granicą 28. Tyle tylko, że w większości EU obowiązuje modulacja FM a nie jak u nas AM. To w związku z tym, ustawić 28 i wtedy przekliknąć się na FM i to będzie odpowiadać naszej „19” za granicą? Czy jeździć na AM i próbować usłyszeć tylko „naszych”? No ale wtedy to jaki sens zmieniać kanał z 19 na 28 skoro i tak na modulacji AM. No i czy wtedy się nie narażamy na niepotrzebne kłopoty w razie ewentualnej kontroli?
Były różne tematy, ale nigdzie usystematyzowane porządnie. Może ktoś to rozwinąć?
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Post autor: BeBek »

Jak chcesz rozmawiać z krajanami to wskakujesz na 28 w AM i oczywiście w '0'.
Jeśli chcesz z miejscowymi to ustaw jak ma być w danym kraju czyli raczej '5' na 19 a modulacja to już zależy ale głównie - poza wyjątkami - AM.
Przy kontroli jako obcokrajowiec to zawsze możesz mieć kłopoty i raczej nie będzie to przez radio. Jedni piszą o przepisach z miejsca rejestracji samochodu itp.
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
pro75
Posty: 20
Rejestracja: 2013-10-26, 19:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pro75 »

Moje doświadczenia praktyczne są takie, że od 12 lat podróżuję służbowo po EU.
Średnio 2 wyjazdy w miesiącu, z tego 2/3 samochodem, zawsze z CB.
Przez ten czas tylko 2 razy byłem zatrzymany do kontroli - raz duńscy celnicy szukali przemycanych papierosów (ich pech, bo nie palę), a drugi raz niemiecka policja miała rutynową akcję kontroli dokumentów.
CB jakoś nigdy nikogo nie interesowało :)
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Na terenie Austrii można się spodziewać największych kłopotów.
Tam wcale nie wolno. Ja na wszelki wypadek zdejmowalem antenę z dachu żeby nie kontrolowali.
pro75
Posty: 20
Rejestracja: 2013-10-26, 19:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pro75 »

W Austrii CB jest dozwolone ale oficjalnie tylko radia z FM i bez multistandardu (podstawowa czterdziestka w piątkach).
W praktyce przejeżdżałem wielokrotnie przez Austrię z CB i jakoś nikt mnie z tego powodu nie zatrzymał, nie mówiąc o jakichkolwiek kłopotach.
Podobnie z Czechami - ktoś pisał o mandacie za zbyt długą antenę. To jest dla mnie bardzo dziwne, bo wielokrotnie jeździłem do Pragi i do Ostravy z AT-73 na dachu (2 m) i również zero problemów.

Moim zdaniem jak jeździsz zgodnie z przepisami, to prawdopodobieństwo że ktoś zatrzyma Cię za antenę CB na dachu jest niczym trafienie szóstki w lotka.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Proszę pisać na temat i przestać bić pianę
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mkrek
Posty: 17
Rejestracja: 2013-08-30, 13:50
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: mkrek »

Skoro i tak za granicą Polacy są na modulacji AM i na "0", to po co zmieniać z 19 na 28? Nie można ciągnąć na 19?
No, ale jak wyczytałem "cała" europa jeździ na FM i na "5" i wtedy mają legalnie - nawet w Austrii.
Więc co przestawiać radio na "5", żeby być zgodnie z prawem i szukać obcokrajowców czy pozostać na "0" i opierać się tylko na naszych, których jest mało?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

jeśli władasz we wszystkich językach świata, to korzystaj z multistandaru i ustawiaj tak by korzystać z kanału drogowego danego państwa. jeśli nie to AM, zera i kanał 28. tylko tam znajdziesz polaków poza granicami kraju
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
spinnaker
Posty: 242
Rejestracja: 2014-02-26, 09:27
Lokalizacja: Białystok

Post autor: spinnaker »

Też z chęcią bym skorzystał z takowej rozpiski kanałów dla danych krajów, tylko widzę że chyba nikt nie przeczytał ostatniego akapitu autora.
Były różne tematy, ale nigdzie usystematyzowane porządnie.
JFK II V1 by Konektor / Harry III V2 by Konektor
Omega 27 / Titanium 1400
RSN4001A / ESP-12 / HFS-12
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”