filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

poweredge pisze: Trochę dziwnie testujesz te radia bo większości czasu szumią oba i trudno usłyszeć ... Ale są momenty gdzie wyciszasz jedno a działa drugie ... Po wycięciu zakłóceń gdzie na oby dwóch radiach wygląda podobnie ... Zdecydowanie wybrał bym LINCOLNA I jego szum dla mnie jest przyjemniejszy niż tego obok AT5555N ...

Ale to moje zdanie . Bo ponoć o gustach i słuchu się nie dyskutuję :bravo:
Jesteś rozbrajający z twoimi opiniami. Poziom szumów z Lincolna jest sporo większy. Nawet zakłócenia z wyłączonymi filtrami są znacznie wyższe z Lincolna. Celowo naraz oba chwilami szumiały aby pokazać jak większe szumy z lincolna zakrywają szumy z AT5555N.
Na pewnej grupie niemieckojęzycznej padł zgoła inny komentarz od twojego, z dopiskiem że to nie dziwne, gdyż Lincoln nigdy nie miał dobrego odbiornika :mrgreen:

Tu masz test samych szumów najpierw w AM a potem w SSB
http://www.youtube.com/watch?v=Uc5XHEDPGdQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Dodam jeszcze, że IMD Lincolna też nie najlepiej wyszedł a i też niezwykle łatwo było go zatkać stosunkowo niedużym sygnałem. Oprócz tego wskazania S-metra mocno fałszują. No i jeszcze jedna dziwna przypadłość, włączenie filtru NB z powoduje odstrojenie się o kilkanaście Hz co jest denerwujące gdy pracujemy w SSB. Widać coś z zasilaniem obwodów prezio skopał przez co generator VFO lub BFO jest niedostatecznie stabilny.

A tu masz jeszcze jeden film, tym razem z Jacksonem II obnażający niedoróby.
http://www.youtube.com/watch?v=zhk2XcP_-s0" onclick="window.open(this.href);return false;
Dla mnie prezie jak za te pieniądze to przereklamowane drogie buble i tyle mam do powiedzenia.
Ostatnio zmieniony 2014-04-15, 14:02 przez tarnus, łącznie zmieniany 1 raz.
Matteo
Posty: 20
Rejestracja: 2010-10-13, 17:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: Matteo »

test
http://www.youtube.com/watch?v=Uc5XHEDPGdQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: poweredge »

tarnus pisze: Tu masz test samych szumów najpierw w AM a potem w SSB
http://www.youtube.com/watch?v=Uc5XHEDPGdQ" onclick="window.open(this.href);return false;


:mrgreen: Lubie twoje testy .. Na pierwszym filmie oceniłem radio z włączonymi filtrami i podłączona anteną a na ostatnim karmisz mnie szumami bez filtrów i chyba bez anteny (może się mylę ) ten film chyba pokazał które radio jest głośniejsze :-P

Ok na tym ostatnim filmie Lincoln głośniej szumi faktycznie ... Szkoda że nie pokusiłeś się jak na pierwszym filmie popukać paluszkiem w filtry . Ale nic może następnym razem .

Przypomnę ci że PC 122 tak szumi z filtrami i bez

https://www.youtube.com/watch?v=bp0ZBR5rWvU" onclick="window.open(this.href);return false;

Czyli wynika że oba radia nie umywają się do PC (nabijam się :-P )
....
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

poweredge pisze: Na pierwszym filmie oceniłem radio z włączonymi filtrami i podłączona anteną
Na tym filmie, test jest na przemian z filtrami i bez, w obu radiach. Jak widać Lincoln bez filtrów wręcz wyje a z filtrami coś się tam jeszcze przebija, więc szału nie ma jak za taką kupę kasy za to radio.
poweredge pisze: a na ostatnim karmisz mnie szumami bez filtrów i chyba bez anteny (może się mylę ) ten film chyba pokazał które radio jest głośniejsze :-P
Bo to inny test :mrgreen:, bez filtrów, gdyż pokazujący szumy własne czyli bez anteny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jak inaczej ty byś chciał ocenić szumy własne odbiornika :roll: Jeżeli jest możliwość wyłączenia filtrów to chyba logiczne że je należy wyłączyć. To tak jak z pomiarami niektórych parametrów, też wykonuje się je z wyłączonymi lub celowo zablokowanymi filtrami.
poweredge pisze: Szkoda że nie pokusiłeś się jak na pierwszym filmie popukać paluszkiem w filtry . Ale nic może następnym razem .
Nie wiem czy wiesz, ale szumy własne odbiornika (bez anteny) ocenia się z wyłączonymi filtrami. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To jest test szumów odbiornika a nie skuteczności filtrów :mrgreen: .
poweredge pisze: Przypomnę ci że PC 122 tak szumi z filtrami i bez
Czyli wynika że oba radia nie umywają się do PC (nabijam się :-P )
No nie najlepiej. Bez filtrów szumofon jeszcze gorszy od lincolna a co dopiero w porównaniu do AT5555N. Z filtrami podejrzanie za cicho, okaże się że tną tak na czułości że sygnały aż do S5 pozostają wycięte niczym np. w Johny III. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: REDWHITE »

tarnus,

Teraz to niestety schodzimy z tematu, szumy własne mnie nie obchodzą, natomiast temat jest o filtrach. Udowadnianie który bardziej szumi w ten sposób nie ma sensu. Sam tor audio też jest za to odpowiedzialny i od niego również zależy jak to będziemy odbierać. Sama "puszka" i głośnik również. Jeżeli chcesz zrobić taki test to wpierw puść sygnał jakiś z generatora, ustaw taki sam poziom audio na jakimś mierniku decybeli , czyli taką samą głośność i wtedy porównuj. A jeżeli chcesz to zweryfikować to weź w lolku, zrób moda przez zwarcie nóżek potencjometru głośnosci jak opisano na elektrodzie (poprawa audio w AM) i zobaczysz kiedy bardziej szumi. Aha i później trzymajmy się tematu fitrów NB oraz ANL, czy dzialają i jak dziłają.
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: poweredge »

Wiesz nie wiem co chciałeś mi udowodnić ... Bo odpowiedziałeś mi tym filmem na moją odpowiedź że z pierwszego filmu wybrał bym Lincolna bo przyjemniej szumi ... OK pokazałeś szumy własne które są głośniejsze i Ci to napisałem .

Niestety bywa nie raz tak że z podłączoną anteną jest to potem zgoła inaczej ... Ale zostawmy to , to nie jest istotne .

Zgodzę się za to z Tobą że jeżeli jest możliwość wyłączenia filtrów w szczególności przy komunikowaniu się z kimś na dalszą odległość to jak najbardziej przy rozmowie z takim respondentem będzie to wskazane . Po warunkiem że mamy spokojną miejscówkę :-D

Gorzej już w ruchu miejski tu zaczynają się pewne utrudnienia ... Jak przyjedziesz do Łodzi daj znak weźmiesz jakieś radio co mu się wyłącza filtry a ja pojeżdżę za Tobą Zieloną Zafirą . Jak szybko wyłączysz tak szybko włączysz ;-) :mrgreen: . Niestety w dzisiejszych czasach większość radyjek mobilowych nie ma możliwości wyłączania filtrów bo działają (lub nie ;-) ) na stałe włączone . I co najgorsze przy testowaniu właśnie sumów własnych szumią z filtrami dość znacznie .

Co do PC 122 nie chcę cie czarować że jest to coś mega wyjątkowego . Bo radio jest mocno prymitywne w konstrukcji :mrgreen: Ale jak sam widzisz daję sobie radę ... Nadmienię tylko że fabryczny głośnik jak i radio w porównaniu do innych jakie miałem jest bardzo głośne i słuchanie go po wyżej godziny 12 vol było by zdrowym przegięciem .

Nie wiem jakie radia typu JIII HIII LIII testowałeś i wysnułeś wniosek o wycinaniu sygnału 5S ale chcę cię zapewnić ani te antymisie z rodziny III jak i PC słyszą stację oddalone ode mnie z modulacją bezesową z odległości 30 km (dla osób z regionu , Nasz Kochany Marybak ) więc chyba tragicznie nie jest jak i spokojnie wystarczy w mobilowym świecie :mrgreen:

Tak ci dam z ciekawości , już po za tematem filmik sygnału na 3 i 5 S w (według miarki z LIII ) Dwa takie same radia , nadaje i odbiera antena z szklaną cewką :-D dwa różne mikrofony (fabryczne)

https://www.youtube.com/watch?v=MbVV353 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale się filmów naoglądamy :musik: (żeby nie było że radia sygnałów do 5S nie odbierają :mrgreen: )
....
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

REDWHITE pisze:tarnus,
Teraz to niestety schodzimy z tematu, szumy własne mnie nie obchodzą, natomiast temat jest o filtrach. Udowadnianie który bardziej szumi w ten sposób nie ma sensu. Sam tor audio też jest za to odpowiedzialny i od niego również zależy jak to będziemy odbierać. Sama "puszka" i głośnik również. Jeżeli chcesz zrobić taki test to wpierw puść sygnał jakiś z generatora, ustaw taki sam poziom audio na jakimś mierniku decybeli , czyli taką samą głośność i wtedy porównuj. A jeżeli chcesz to zweryfikować to weź w lolku, zrób moda przez zwarcie nóżek potencjometru głośnosci jak opisano na elektrodzie (poprawa audio w AM) i zobaczysz kiedy bardziej szumi. Aha i później trzymajmy się tematu fitrów NB oraz ANL, czy dzialają i jak dziłają.
Mowa jest o fabrycznym radiu jeszcze z nalepką gwarancyjną więc niczego w nim nie będę zmieniał.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

poweredge pisze:Niestety bywa nie raz tak że z podłączoną anteną jest to potem zgoła inaczej ... Ale zostawmy to , to nie jest istotne .
Nie raz... Tu lolek szumi bardziej bez anteny a z anteną filtry działają w nim słabiej, co według ciebie jest zaletą. Bardziej słychać zakłócenia i szumy. Tylko ciekawe że pod niebiosa wychwalasz PC122 w którym po włączeniu filtrów nic nie słychać. To w końcu lubisz słuchać szumów czy nie? Określ się.
poweredge pisze:Nie wiem jakie radia typu JIII HIII LIII testowałeś i wysnułeś wniosek o wycinaniu
Mam fabrycznie nowego Johny III, Tomiego, kiedyś testowałem Harrego III pod tym samym kątem. Wbudowane w tych radiach filtry tną strasznie na czułości.
poweredge pisze: ale chcę cię zapewnić ani te antymisie z rodziny III jak i PC słyszą stację oddalone ode mnie z modulacją bezesową z odległości 30 km
Hahaha chyba nie wiesz o czym piszesz. Pokazywałem kiedyś film z testu nówki Harry III. To radio zaniża wskazania Smetra, przez co tobie się wydaje że jest to sygnał bez wskazań S0 i się cieszysz a w rzeczywistości jest to już grubo ponad S4.
Wystarczy mieć kalibrowany generator aby sprawdzić całą skalę Smetra od S0 do S9+60dB i przekonać się jak które radio fałszuje.
Jackson II też pokazuje pogodę na Smetrze tyle że w drugą stronę, mocno zawyżając
wskazania. Pokazywałem to na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=zhk2XcP_-s0" onclick="window.open(this.href);return false;
poweredge pisze: Tak ci dam z ciekawości , już po za tematem filmik sygnału na 3 i 5 S w (według miarki z LIII ) Dwa takie same radia , nadaje i odbiera antena z szklaną cewką :-D dwa różne mikrofony (fabryczne)
Nie wiem jak Legend III pokazuje wskazania Smetra, czy sa poprawne czy nie (Ty zapewne też nie wiesz), więc nie skomentuję czy to są mocne sygnały czy słabe które widać na tym filmie gdyż bez sensu jest odnosić się do wskazań Smetra nie znając jego dokładności. Wynika jednak że to drugie radio ma wyraźnie mniejszą moc wyjściową i w niczym nie jest to zasługa mikrofonu że sygnał na Smetrze jest niższy na drugim radiu. Skomentuję jeszcze to, że w obu przypadkach jest fatalne echo a i modulacja jest też stłumiona przez co mniej czytelna.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Zauważ też na filmie z Jackson II, że większa część wskazań, od S4 w górę, S-metr zawyża mocno deformując wskazania ale z drugiej strony, sygnały które są od S3 do S0 są już mocno zaniżone. Z pewnością przy porównaniach czułości lub szumów jak to lubisz robić z radiami które poprawnie wskazują poziom na wskaźniku S-metr, spowoduje to u ciebie i wielu innych osób fałszywe wrażenie, że oto Jackson II jest radiem o cudownej czułości :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dlatego też wszelkie takie filmiki które pokazuje się na YT są o kant tyłka rozbić. Tylko pomiar rzeczywisty na przyrządzie odstępu sygnału od szumu (zakłóceń) da poprawne porównanie z wcześniejszym sprawdzeniem poprawności wskazań S-metra, ewentualnie nie zwracać uwagi wcale na S-metr, co widzę u ciebie jest nagminne, a radia nagrywać w stereo jednocześnie z rozdzielacza antenowego tak aby kanał lewy to było jedno radio a drugi to było drugie radio. Choć i tu należy też wcześniej ustawić w obu radiach ten sam poziom sygnału audio na gnieździe głośnikowym z generatora z modulacją 1kHz, gdyż każde różnica w poziomie głośności pomiedzy radiami będzie fałszowała ocenę testu.
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: poweredge »

:shock:

Poddaje się :mrgreen:
....
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: domino.pl »

https://www.youtube.com/watch?v=V099bILEuxQ

Albrecht AE5890EU i filtry. Ale traktor ta moja przeciwwaga. :roll:
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: REDWHITE »

domino.pl,
Jeśli będziesz miał okazję być u Przemka to podłącz proszę Apollo i nagraj to. Będzie jakieś porównanie :mrgreen:
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: domino.pl »

Jak byłem to się wszyscy chyba pochowali.
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: AntekPabianice »

AntekPabianice pisze: Przy wyłączonych filtrach chyba trudno by było się przebić słabszej modulacji przez szumy na poziomie 9s. Natomiast przy włączonych filtrach, gdzie szumy są zredukowane do poziomu 3s, nawet słabszy sygnał, tzn. na poziomie szumów, jest słyszalny i często zrozumiały.
Jednak moja teza ma pokrycie w rzeczywistości. Chyba filmik to jakoś obrazuje:
https://youtu.be/w5nnUg1iTfc" onclick="window.open(this.href);return false;
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: Hasan-Łódź »

domino.pl pisze:Jak byłem to się wszyscy chyba pochowali.
Co masz na myśli?

Magia dzieje się za białymi drzwiami ;-)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”