filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Oj Power, przesadzasz.
Przecież wątki z informacją że Apollo pierdzi w niektórych benzyniakach pozostały w wątku o apollo.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

edek1977 pisze:teraz mam pytanie czy murata jednak coś tam pomaga w tym względzie, bo w moim odczuciu było trochę lepiej z muratą ale to tylko moje odczucie, a mogłem trafić na inne warunki, więc chciałbym wiedzieć czy to wrażenie czy rzeczywiście jest trochę lepiej po wymianie tego filtra.
Z węższym filtrem, stacje pracujące z boku, 5kHz czy 10kHz, w górę czy w dół, zawsze mają mniejszy wpływ na to co odbieramy na częstotliwości podstawowej. Więc dobrze zauważyłeś.
To mniej więcej jak z anteną. Jak jest szerokopasmowa to obskoczysz nią kilka czterdziestek ale jak będzie wąsko się stroiła to sygnały z sąsiednich czterdziestek będą do radia docierały bardzo słabo.
Przy odpowiednio wąskim filtrze pozbędziesz się w największym stopniu samej nośnej stacji obok, która znajdzie się poza filtrem. Zrobi mniejsze zamieszanie w odbiorniku. Nie słychać interferencji z nośną twojego korespondenta na twoim kanale ale i też odbiornik jest mniej przesterowany i zatkany. Pozostaje jednak zawsze ryzyko że odbierzesz jeszcze fragmenty większe lub mniejsze wstęgi górnej albo dolnej korespondenta. Im większa głębokość modulacji oraz szersze pasmo przenoszenia toru nadawczego stacji nadającej obok, tym bardziej słychać będzie wstęgę. Dla kogoś osłuchanego w SSB jest to bardzo wyraźnie i łatwo to poznać gdyż po prostu jest to taki trochę bełkot jak SSB a w zasadzie to to samo co SSB, gdyż technika pozyskiwania sygnału SSB za pomocą filtrowania opiera się właśnie na przepuszczeniu sygnału AM przez filtr nastrojony obok częstotliwości nośnej tego sygnału. Dokładnie jest to na zboczu charakterystyki filtru, często jest to 20dB poniżej pasma przenoszenia. Tak pozbywa się przeciwległej wstęgi oraz znacznie zostaje stłumiona sama nośna. Dalsze stłumienie nośnej następuje w podwójnie zrównoważonym mieszaczu, ale to nie ważne w tym co chcę wyjaśnić.
Tak więc wracając do filtru, nośna sygnałów pracujących w piątkach będzie już trochę wycięta w filtrze 9kHz którego pasmo przenoszenia wynosi +/-4.5kHz, gdyż 5kHz odstrojenia to jest 500Hz poza filtrem ale w zależności od filtru jeszcze na jego zboczu. Usłyszysz więc interferencje, czyli ton około 5kHz który jest wynikiem odejmowania częstotliwości nośnych w zerach i piątkach.
Pozostają wstęgi. Każda jest tak szeroka, jak szeroko pracuje cały tor audio nadajnika od mikrofonu aż po modulowaną końcówkę mocy. Jeżeli gwizdniesz tonem 1kHz to wstęgi wypadną 1kHz od nośnej w górę i dół. Jeżeli gwizdniesz tonem 3kHz to maksimum wstęg będzie oddalone o 3kHz. Im głośniej gwizdniesz tym wyższe wstęgi będą obie, ale nie więcej niż 25% wysokości nośnej.
Jak widzisz, już gwizdnięcie tonem 1kHz spowoduje że z 500Hz poza filtrem robi się 500Hz w filtrze. Gwizdnięcie 3kHz da skutek taki, że maksimum wstęgi pojawi się 2500Hz w filtrze czyli niemal w środku. Mowa jest przenoszona w radiach CB w zakresie około 500Hz do około 3000Hz. Niektóre więcej, niektóre mniej. Z punktu widzenia zakłócania zer piątkom i na odwrót jest, aby szerokość modulacji ograniczyć do minimum przy którym mowa jest jeszcze czytelna. Tak do około 2500Hz jest jeszcze przyjemnie, dalsze ograniczanie powoduje że modulacja z nadajnika staje się puszkowa.
Tak więc grzebanie w radiach polegające na zmianie właściwości toru audio od mikrofonu do modulatora trzeba robić z głową, gdyż może się okazać że z tak "zepsutego" radia poleci tak szeroki sygnał AM, z szerokimi wstęgami że będzie robił masakrę w każdym, nawet najwęższym odbiorniku. To samo dotyczy głębokości modulacji. Nie wiem czy nawet nie z tego powodu ograniczono normami maksymalną głębokość do 80% w wielu krajach, np. w Polsce.

Dodam jeszcze trzy zdjęcia dla zobrazowania.

Pierwsze to czysta niezmodulowana nośna.
http://fotoo.pl/show.php?img=772598_800 ... z.jpg.html

Drugie zdjęcie to nośna zmodulowana 50% sygnałem akustycznym o częstotliwości 2kHz.
Jak widać pojawiły się wstęgi z maksimum dokładnie na +2kHz oraz -2kHz od częstotliwości nośnej. Rozdzielczość analizator ustawiona jest tak że jedna kratka w poziomie to 1kHz.
http://fotoo.pl/show.php?img=772599_800 ... n.jpg.html

Trzecie zdjęcie, to ten sam sygnał lecz z większą modulacją 99,9%.
http://fotoo.pl/show.php?img=772600_800 ... d.jpg.html

Popatrz teraz na trzecie zdjęcie.
Zastosujmy wąski filtr, tym razem 4,5kHz (+/- 2,25kHz). Zakres działania tego filtru obejmuje 2,25 kratki na lewo oraz 2,25kHz na prawo, licząc od środka ekranu (od nośnej). Przesuń wzrok o pięć kresek w prawo od nośnej, czyli na ostatnią skrajną prawą. To jest miejsce gdzie pojawi się nośna sygnału pracującego 5kHz wyżej. Narysuj teraz w wyobraźni w tym miejscu identyczny sygnał jak ten na środku ekranu. Teraz już widzisz jak nośna zostanie perfekcyjnie wycięta ze sporym zapasem oraz że lewa wstęga sygnału w piątkach dla tonu 2kHz jeszcze nie wchodzi cała w filtr odbiornika. Gdyby to był ton 3kHz lub więcej, to zmieściłby się już w całości w torze filtru.
Natomiast w sytuacji gdy w odbiorniku jest zainstalowany typowy szeroki filtr, jak opisywałem wyżej, czyli po 4,5kHz na lewo i prawo od nośnej to niemal cała wstęga byłaby odebrana jako wyraźny bełkot SSB bo wszystkie tony już od 500Hz w górę mieszczą się w takim filtrze.

Myślę że nie pomyliłem czegoś, bo pisałem ten tekst na raty i poprawiałem kilka razy.
Ostatnio zmieniony 2014-04-10, 21:39 przez tarnus, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: REDWHITE »

A, znalazłem filmik pokazujący różnicę pomiędzy Legendem III w wersji sklepowej i tej z muratą. to powinno zobrazować działanie filtra ANL na standardowej II p.cz i zawężonej.

Polecam założyć słuchawki , choć przez nagranie nie ma aż takiej jakości . W pierwszej fazie radia ustawione na max w drugiej w włączonym HI-CUT

Efekty możecie już samo oceniać . Powinniście zaobserwować co i jak się zmienia .

https://www.youtube.com/watch?v=h6KC1OIdgHo
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: poweredge »

łooo Matko faktycznie temat mocno dynamiczny nie wiadomo co już w nim pisać :-D najpierw czegoś niema potem się pojawia ... Po co to robić takie rzeczy :?:

RED O masz ten film :shock: ... Tak dokładnie wcześniej to opisywałem trochę też głupio że człowiek w dzisiejszych czasach musi nagrywać bo inaczej nie uwierzą . Co do LIII działanie jego filtrów jest znośne ale nie mistrzostwo świata u RED słychać to wyłuskanie zakłóceń o którym pisałem wcześniej . U mnie było bardziej jeszcze czytelne ... No ale nie nagrałem :-(

Uprzedzając zarzuty że może to być przypadek nad mienie że mieliśmy 4 sztuki LIII dwa z HT i dwa z IT ... I objaw tak wyglądał ...

Przerabialiśmy HIII z wymienianą I i II pośrednią i do sklepowej wersji też było mocno słychać zakłócenia tu też był Test w mojej Zafirze (też nie mam tego nagrania bo nie myślałem że będę potrzebował )

No i na koniec Yosan 120 z IT który wesoło pierdział z modulacją i wylądował na pozbyciu się tego filtra :mrgreen:

Dla tego mamy jakieś obserwację i próbujemy się tym dzielić czy się to komuś będzie podobać czy nie .

Postaram się też zrobić jakiś film bo widzę że inaczej się nie da tego co pisałem o Rf-G tylko muszę dorwać radio z nie najmocniejszym układem ANL ... Da się załatwić .
....
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Z filmu wynika jedno. Z wąskim filtrem jest ogólnie mniej hałasu. Nic więcej.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Po kilkukrotnym przesłuchaniu słychać że w zasadzie oba radia w identycznych sytuacjach mają te trzaski w zasadzie podobne.
Nie słyszę aby to były zakłócenia z silników benzynowych, lecz raczej pochodzą z podwyższonej aktywności słonecznej. Ty nawet silnika nie miałeś włączonego. Według mnie, słońce podczas swej aktywności wyrzuca energetyczne cząsteczki i to one są odpowiedzialne za to co słychać na tym filmie. Wtedy na pasmach słychać takie jakby smażenie/szum. Jak się taki szum energetyczny przepuści przez filtr to nieco słabnie pozostawiając po sobie tylko pojedyncze trzaski. Wróć do opisu NB z linku jaki podałem, oglądnij te trzy zdjęcia o których już wspomniałem, to zrozumiesz o czym mowa.

Robienie testu w ten sposób jest bez sensu. Chcecie mieć prawdziwe porównanie, to podłączyć oba radia naraz, na rozdzielaczu antenowym (nie przełączniku), tak aby naraz oba odbierały _to_samo_.
Jedno radio nagrywać na kanał lewy a drugie na kanał prawy. Tylko tak można sprawdzić co w jakim stopniu jest odbierane czy zakłócenia są bardziej lub mniej uciążliwe. Tak jak to robicie teraz to zanim przełoży się antenę z radia do radia to sygnał korespondenta się zmieni bo albo jest już w innym miejscu na trasie albo wcale się już nie odezwie. Zakłócenia wszelkie z eteru też są zmienne w czasie i przekładanie anteny nie daje gwarancji że po przełożeniu do drugiego radia poziom zakłóceń od czegokolwiek jest taki sam jak przed chwilą gdy antena była podłączona do pierwszego radia.

Więcej komentarzy nie mam.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: Besserwisser »

tarnus pisze:To mniej więcej jak z anteną. Jak jest szerokopasmowa to obskoczysz nią kilka czterdziestek ale jak będzie wąsko się stroiła to sygnały z sąsiednich czterdziestek będą do radia docierały bardzo słabo.
Ile to jest bardzo słabo? 6, 30dB? Ile to jest bardzo wąsko? 100KHz, 1MHz i dla jakiego SWR ten BW?
M
Ostatnio zmieniony 2014-04-11, 08:28 przez Besserwisser, łącznie zmieniany 1 raz.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: REDWHITE »

tarnus pisze: Ty nawet silnika nie miałeś włączonego.
Mówiłem , że założyć najlepiej słuchawki , a jeżeli nie słyszysz jak przygazówkę robię to .......... może jak gdzieś Rafi pisał :mrgreen:

PS 2:15----2:30 słychać chyba że trochę gazu dodaje :-P
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Besserwisser pisze:
tarnus pisze:To mniej więcej jak z anteną. Jak jest szerokopasmowa to obskoczysz nią kilka czterdziestek ale jak będzie wąsko się stroiła to sygnały z sąsiednich czterdziestek będą do radia docierały bardzo słabo.
Ile to jest bardzo słabo? 6, 30dB? Ile to jest bardzo wąsko? 100KHz, 1MHz i dla jakiego SWR ten BW?
M
Jeśli już pytasz, mimo że to był przykład to np. pętlowa antena magnetyczna osiąga szerokość pasma 15-20kHz kiedy to SWR nie przekracza jeszcze wartości niemal "kosmicznych", tak wąsko się stroją tego typu anteny. Odstrajając taką antenę od częstotliwości na której się słucha, sygnał korespondenta z bardzo czytelnego na kilka S potrafi spaść niemal do zera.
Bardzo dużo ludzi buduje takie anteny, często też na pasma 10 czy 11m.
http://www.youtube.com/watch?v=0Jnp4BDST8U
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: Besserwisser »

A jak to się ma do anten wożonych na samochodach przez użytkowników CB?
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
edek1977
Posty: 537
Rejestracja: 2013-01-28, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: edek1977 »

poweredge pisze: No i na koniec Yosan 120 z IT który wesoło pierdział z modulacją i wylądował na pozbyciu się tego filtra :mrgreen:
to znaczy chodzi o takie terkotanie w tle? ja to słyszałem na dalszych komunikatach poza miastem, im była większa cisza w eterze tym wyraźniej to było słychać na tle komunikatów.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

Besserwisser pisze:A jak to się ma do anten wożonych na samochodach przez użytkowników CB?
A co to ma do rzeczy? Bez sensu jest ta twoja i wcześniejsza wypowiedź, gdyż to był przykład zjawiska elektrycznego a nie sposobu montażu anteny.
Można zresztą mieć taką "na bazie" :shock:
Spodziewam się zaraz od ciebie kolejnego pytania z tej serii np. "o rozmiar buta" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: poweredge »

edek1977 pisze:
poweredge pisze: No i na koniec Yosan 120 z IT który wesoło pierdział z modulacją i wylądował na pozbyciu się tego filtra :mrgreen:
to znaczy chodzi o takie terkotanie w tle? ja to słyszałem na dalszych komunikatach poza miastem, im była większa cisza w eterze tym wyraźniej to było słychać na tle komunikatów.
Dokładnie o tym piszemy ... Jednym to nie będzie przeszkadzać inni jak widać tego nie usłyszą , Generalnie z w/w powodów nie mogę u siebie stosować filtrów IT ... I tyle
....
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: tarnus »

poweredge pisze: Dokładnie o tym piszemy ... Jednym to nie będzie przeszkadzać inni jak widać tego nie usłyszą , Generalnie z w/w powodów nie mogę u siebie stosować filtrów IT ... I tyle
No dobra, ale niech się Edek1977 wypowie czy po zmianie filtru na szeroki objawy ustąpiły, bo jak na razie to on tego nie powiedział, tylko ty mu to "w usta wsadziłeś".
Inna sprawa że jak pisałem, przy szerokim filtrze zamiast terkotania słyszałby więcej szumu który bardziej utrudnia prawidłowy odsłuch stacji.
edek1977
Posty: 537
Rejestracja: 2013-01-28, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: filtry w radiu CB- czyli po co są i jak działają

Post autor: edek1977 »

z muratą IT jest to terkotanie ale nie jest to dla mnie upierdliwe (mój samochód to fiesta benzyna), do dzisiaj nawet nie wiedziałem co to jest, natomiast na fabrycznym filtrze nie ma terkotania ale jest więcej szumu w tle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”