Strona 1 z 1

Ogólne zasady użytkowania sprzętu CB

: 2007-01-19, 00:09
autor: Fredi
Ogólne zasady użytkowania sprzętu CB-radio

Na całym świecie do ogólnodostępnej komunikacji radiowej CB wydzielono specjalne pasmo częstotliwości - 27 MHz. Pasmo to obejmujące zakres częstotliwości od 26.960 do 27.410
Dodatkowo zakres podzielono na kanały oddalone od siebie co 10 kHz. Każdy zakres obejmuje 40 kanałów
Polska jest członkiem Europejskieh Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT), która to powołała i której podlega Europejski Instytut Telekomunikacji do spraw Normalizacji (ETSI). Organizacja ta opracowała Europejską Normę Telekomunikacyjną, zrzesza między innymi producentów i użytkowników sprzętu CB, którzy biorą udział w redagowaniu norm i specyfikacji. Normy te określają wymagania techniczne na produkcję, sposoby przeprowadzania badań w laboratoriach oraz zasady właściwego wykorzystywania urządzeń.

Producenci bądź importerzy mają obowiązek:
dołączyć do każdego radia Deklarację Zgodności lub Świadectwo Homologacji, stwierdzające zgodność sprzętu z normami i dopuszczającymi go do obrotu na terenie RP.

Obowiązkiem użytkowników jest:
- zaprzestanie nadawania w przypadku emitowania zakłóceń,

Zalecane jest:
- posiadanie i okazywanie na każde żądanie właściwym organom władzy świadectwa homologacji (choć posiadanie w/w dokumentów w świetle prawa nie jest obowiązkiem użytkownika)


Zadaniami UKE są:
- badania stanu technicznego urządzeń radiokomunikacyjnych zgodnie z normami BN-76/3345-01 oraz BN-78/3345-02 (posiada laboratoria),
- przydzielenia, ustalania warunków emisji na wszystkich częstotliwościach oraz kontroli ich przestrzegania.

Mimo iż niektóre radia umożliwiają nadawanie poza oficjalnym pasmem, należy pamiętać że jest to traktowane jako piractwo radiowe, a częstotliwości od 28,000 MHz do 29,700 MHz przeznaczone są wyłącznie dla radiokomunikacji amatorskiej na zasadach pasma strzeżonego i w żadnym wypadku nie wolno pracować na tych częstotliwościach bez licencji krótkofalarskiej.

Polskie przepisy komunikacji radiowej przewidują dla CB-radio pracę w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz co zgodnie z podziałem zakresów http://www.cbradio.pl/modules.php?name= ... age&pid=18 daje, przy wykorzystaniu niektórych trx'ów, 46 kanałów.



Podstawowym rodzajem modulacji stosowanym w Polsce jest modulacja amplitudy (AM), zalecane jest stosowanie modulacji częstotliwości (FM) ze względu na mniejsze zakłócenia dla otoczenia i wyższą jakość odbioru. Dopuszczone jest stosowanie modulacji jednowstęgowej SSB (USB i LSB), co pozwala na powiększenie zasięgu i polepszenie jakości transmisji (zwiększa odstęp od szumów i zakłóceń), jest to jednak okupione bardziej skomplikowaną budową i wyższą ceną urządzeń.
Dopuszczalna moc użytkowanych urządzen wynosi aktualnie 4 W w emisji AM i FM oraz 12W w pep SSB