Pod zapalniczke czy aku ?

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
agniecha631
Posty: 81
Rejestracja: 2009-11-30, 21:07
Lokalizacja: Połczyn, Szcz-n

Pod zapalniczke czy aku ?

Post autor: agniecha631 »

Witam koledzy.Mam midlanta alana 102 z antena president MISSOURI. Wiem jak pracuje alan 102 z sirio 145 po podłączeniu pod aku.Zasięg na trasie dochodzi nawet do 15 kilosów.Dziś byłam by podłączyć moje radio i antene.Chciałam uzyskać taki sam wynik u mnie w aucie jak z sirio.Koleś powiedział że nie ma sęsu podłaczać i przeciągać kable do aku ponieważ moc z zapalniczki w zupelnie wystarczy.Z tego co wiem radio-antena by w pełni pracować musi miec 4W mocy.Z zapalniczki wychodzi moc 1.5 W i dlatego uzyskuję zasięg TYLKO 5-8 kilosów w trasie z antena presidenta.Czy jednak jeśli sie nie posłucham tego '' speca'' i podłacze kable pod aku nie uzyskam lepszych osiągów?
b.w
Posty: 466
Rejestracja: 2009-11-04, 20:22
Lokalizacja: Opole

Post autor: b.w »

Pod zapalniczkę jak podepniesz odbiornik prądu 50W to będzie śmigał. Zresztą sama zapalniczka leci praktycznie na zwarciu. Podłączanie pod aku ma na celu zminimalizowanie zakłuceń z instalacji samochodu. Nie ma to kompletnie wpływu na zasięg.
Antena to co innego ;-)
Awatar użytkownika
max
Posty: 2529
Rejestracja: 2008-08-03, 11:21
Znak/ranga: 161CBF023
Lokalizacja: Oświęcim JO90OA

Post autor: max »

napewno koleżanko jeżeli posiadasz jakiekolwiek zakłócenia z auta przy podlaczeniu a akumulatora moga sie zmniejszyc
Ostatnio zmieniony 2009-11-30, 21:57 przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

lepsze osiągi uzyskasz po podłączeniu sirki mlki , ten koleś co ci tak powiedział to powiedz mu w oczy że jest du*** i nic więcej , pod aku lepiej jest podłączyć ponieważ
- radio zbiera mniej zakłuceń
- jest mniejsze prawdopodobieństwo skoku napięcia w gnieździe zapalniczki ( wiadomo na wybojach może się zruszyć )
agniecha631 pisze:Z tego co wiem radio-antena by w pełni pracować musi miec 4W mocy.
wg przepisów to radio powinno emitować z siebie takową moc a nie że gniazdo zapaniczki ma tyle dawać
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

temu specowi to powiedz żeby kosiarki do trawy lepiej serwisował nie chciało mu się przeciągać kabli i tyle

spróbuj przeciągnąc kable na zewnątrz do akku i włacz np. spryskiwacze po czym zrób to samo po podłączeniu CB do zapalniczki

[
Ostatnio zmieniony 2009-11-30, 22:28 przez HjeniuC, łącznie zmieniany 1 raz.
YIP YIP
b.w
Posty: 466
Rejestracja: 2009-11-04, 20:22
Lokalizacja: Opole

Post autor: b.w »

Co do zasięgu to dość proste. Twoja antenka ma niecały metr, podczas gdy Ml-ka ma 1,5m. Im dłuższy bat tym większy zasięg :-D
Awatar użytkownika
agniecha631
Posty: 81
Rejestracja: 2009-11-30, 21:07
Lokalizacja: Połczyn, Szcz-n

Post autor: agniecha631 »

Aha czyli będą mniejsze zakłócenia.No właśnie tego już mi nie powiedział ten '' spec ''.Sprawa z zasięgiem - myślałam że będzie trochę lepiej lub chociaż tak samo jak z sirio 145 :-/
Honda Accord
Jeszcze obecny - Alan 102 ,
Sirio 145 na magnesie 16 cm
Juracz
Posty: 170
Rejestracja: 2009-10-08, 06:56
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Juracz »

agniecha631 pisze:Aha czyli będą mniejsze zakłócenia.
Nie do końca to jest prawdą ;-) dużo zależy od twojego mobila, chcesz mieć duży zasięg i więcej zakłóceń to zakładasz długą antenę.
Awatar użytkownika
flash
Posty: 592
Rejestracja: 2009-10-13, 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: flash »

Witam.
Ja tylko napiszę, że jeśli już zdecydujesz się na podłączenie radia bezpośrednio pod akumulator to nie zapomnij o założeniu na przewód prądowy bezpiecznika.
Im bliżej akumulatora tym bezpieczniej.
Może być dwu - pięcio amperowy, zresztą może być nawet piętnastka, ważne, żeby był jakikolwiek.
Unikniesz w ten sposób możliwości zwarcia przewodu prądowego do masy w przypadku przecięcia przewodów zasilających.
Piszę o tym, bo znam przypadek, że ktoś taki przewód owinął sobie pod miską nakrętki amortyzatora.
Potem pojechał na wymianę opon i po podniesieniu samochodu przewód został przycięty i zwarł do masy.
Na szczęście skończyło się tylko na stopieniu wiązki oświetlenia ale oczy omal mu z orbit nie wyszły kiedy spod maski dymiło jak z parowozu :mrgreen:

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
agniecha631
Posty: 81
Rejestracja: 2009-11-30, 21:07
Lokalizacja: Połczyn, Szcz-n

Post autor: agniecha631 »

flash, Z tym zestawem gdzie miałam doczynienia z sirio i podłączeniem tego pod aku był bezpiecznik.Nie wiedziałam do końca po co on tam jest ale teraz mi wytlumaczyłeś i wiem ;-) ( kolor niebieski ) Z zasięgiem jest chyba tak jak pisze b.w, szkoda ponieważ ta sirio 145 w ogóle jest nie poręczna.Już nie mówie by wjechać z nia na parking do centrum handlowego lub po prostu do garażu....

[ Dodano: 2009-11-30, 23:10 ]
Koledzy teraz zobaczcie jakich opini się naczytałam przed montażem tej missouri.
http://cokupic.pl/opinie/President-ante ... 55676e3746
Do 40 kilosów zasiegu :shock:
Honda Accord
Jeszcze obecny - Alan 102 ,
Sirio 145 na magnesie 16 cm
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

agniecha631, antena nie ma być poręczna tylko na działać na samochodzie =) Sirio wbrew pozorom jest bardzo elastyczną anteną i ta długość bardzo nie przeszkadza..najwyzej będziesz miała piorunek tak jak ja mam i tyle.

Pozdrówo
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
rtysiopysio3
Posty: 1
Rejestracja: 2009-12-02, 08:25
Lokalizacja: Pn

Post autor: rtysiopysio3 »

Panowie może doświadczenia CB nie mam zadnego ale jako elektryczek mogę wam powiedzieć , że z podłączeniem zapalniczka czy akumulator chodzi o jedno.
O napięcie !
Każdy styk , to teoretyczne 0,5 ohma , czyli na każdym połączeniu nastąpi strata napięcia , rezystancja przewodów itd.
Przy tak niskim napięciu jak instalacja w samochodzi , chodzi każde 0,1 V a jak zapewne wiecie napięcie ma wplyw na moc.
Reasumując , lepiej jest podłączyć bezpośrednio pod akumulator gdyż macie tylko 2 styki i rezystancje przewodów, jeśli pod zapalniczkę - bóg wie ile styków każdy z nich to rezystor wytracający moc.
O to samo chodzi we wzmacniaczach audio w samochodach , podłacza się je bezpośrednio do akumulatora , aby nie tracić mocy na grzaniu nieotrzebnych połączeń no i grubośc przewodów jest znacznie wieksza, ponadto dopałki mają własne powielacze napięcia , bo z 12V wiecej jak 20-25W nie wyciągnie się.
Więc lepiej pod akumulator !
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

amen !!

zwłaszcza dotyczy to nowych aut gdzie instalacja zanim dojdzie do zapalniczki przechodzi przez milion innych obwodów zbierając po drodze wszystki możliwe zakłócenia a do samej zapalniczki dochodzą przewody grubości 0,5 które mogą sobie poradzić z ładowarką do komórki
YIP YIP
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-15, 18:30
Lokalizacja: Łomża/Zambrów/Grądy.W

Post autor: Jeremi »

Mam pytanie, jeżeli zdecyduję się na podłączenie mojego radyjka na aku to
mam zmienić kable ? I jeżeli wstawiam bezpiecznik to tylko pod + czy i - ?

Bo chodzi mi o takie bezpieczniki jak są w radiach takie podłużne ..
Ktoś pomoze ?
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

bezpiecznik tylko na + .
Nie bardzo rozumiem gdzie masz zmienić te kable . Przecież te które dostałeś do zasilania do radia to nie wystarczą do pociągnięcia pod aku albo zrobisz przedłużkę albo znacznie skracasz istniejące i dajesz w miarę jednolite przewody .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”