Baza 161RB001

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Baza 161RB001

Post autor: killer »

Jeszcze nie ukończona ale pierwszymi fotkami się podzielę.
Obrazek
Obrazek

Nie miałem konkretnego stolika więc zakupiłem specjalnie używaną szafkę pod telewizor. Od razu przykręciłem uchwyt do radia.

Zasilacz z komputera, max 18A.

Drugi zasilacz będzie do mikrofonu. Nie chce mi się bawić w bateryjki.

Zero zakłóceń od zasilacza komputerowego i routera WI-Fi

Kolejne fotki wkrótce.
Ostatnio zmieniony 2013-08-04, 19:31 przez killer, łącznie zmieniany 1 raz.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
marco
Posty: 342
Rejestracja: 2009-04-24, 17:07
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marco »

PiotrKiller pisze:O zakłóceń od zasilacza komputerowego i routera WI-Fi
Trochę nie jarzę. O co kaman?
Uniden 68 Elite (mody Szpara), Sirio Titanium 1400 + Sirio Omega 27, Albrecht CB-250
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

0 czyli zero. Juz poprawiłem :-D
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Radyjko zacne.
Przy tego typu szafce "nie ma co zrobić z nogami".
Będziesz stale zgarbiony.
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Nu będe siedział bokiem do szafki, dlatego radio ustawiłem pod kątem
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

PiotrKiller pisze:Nu będe siedział bokiem do szafki, dlatego radio ustawiłem pod kątem
;)
AdamB

Re: Baza 161RB001

Post autor: AdamB »

PiotrKiller pisze: Drugi zasilacz będzie do mikrofonu. Nie chce mi się bawić w bateryjki.
Nie potrzeba drugiego zasilacza. Tak na marginesie, to właśnie on (ten "do mikrofonu"), może, choć nie musi, powodować zakłócenia (po podłączeniu do odbiornika prądu ... np. mikrofonu. Jeżeli jest tylko podłączony do prądu, ale nie ma odbiornika, to może nie powodować zakłóceń). Nie są one (te "uniwersalne" zasilacze z ChRL) dobrej jakości i zapewne możliwość powodowania ewentualnych zakłóceń, nie była zmartwieniem producenta.
Proponowałbym Ci takie oto urządzenie:
http://sklep.avt.pl/p/pl/492375/uniwers ... ym+9v.html
Zapewne wiesz jak to podłączyć, do zasilacza głównego i mikrofonu, więc tyle ode mnie, na ten temat. Sam będę "wychodził" z zasilania bateryjnego, więc też będę to kupował.
Radio jest fajne ... czekam na zakończenie budowy bazy ... efekt może być ciekawy.

Adam
Ostatnio zmieniony 2013-08-04, 19:35 przez AdamB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Zobacze co się będzie działo po podłączeniu mikrofonu. Ten zasilacz ma stabilizator więc nie potrzeba dokładać układów stabilizujących. Nie powinno być problemów bo to zasilacz niemieckiej produkcji.
Obrazek
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
AdamB

Post autor: AdamB »

A to możliwe, że będzie OK ... ale jakby co, to masz już gotowe wyjście.

Adam
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Dzisiaj oficjalnie dołączył do zestawu mic Sadelta Echo Master Classic U&D. Zmiana kanałów na razie nie potrzebna ale w przyszłości na pewno.
Obrazek
Zrobiłem próbę "jak to leci". Do Jacksona podłączona ML 145 na parapecie, nadawałem krótkie komunikaty bo swr 1,6. W aucie oczywiście Jackson II, moc skręcona do minimum ponieważ miedzy stacjami było jakieś 20m. Modulacja z bazy prawie ok, nie ma przemodulowania przy maksymalnym wzmocnieniu i max mic gainie. Lecz po wciśnięciu nośnej w aucie było prucz modulacji słychać buczenie. Czy może mieć wpływ na to zbyt bliska odległość między stacjami i 10W na bazie?
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
AdamB

Post autor: AdamB »

Baza staje się coraz większa. Dochodzi sprzęt ogólnie znany i ceniony. Super ... oby tak dalej.
Pisałeś, że pierwszy test, robiłeś z ML-ki ... a ta antena z podpisu - "ant 5/8"? No chyba, że to są jeszcze plany ....
SWR 1,6, to nie jest nic alarmującego (wszystko OK). Z relacji użytkowników wiem, że np. antena WA-27, często dostraja się w okolicach 1,8 i jest to całkiem normalne. Jeżeli faktycznie masz 1,6, to nadawaj i się nie czaj. Nie słyszałem też, że przy SWR 1,8, ktoś spalił sobie końcówki mocy chyba, że miarka pokazuje "trochę nieprawdę" (nie wiem jakim sprzętem dysponujesz) i faktycznie jest już może ponad 2,0 (jest taka opcja).
Ogólnie widać ciągłe efekty pracy .... ale nie masz co się cieszyć, z nadchodzącego "końca wydatków" .... to się już nigdy nie skończy ;-) . Sam myślałem, że już mam wszystko i po co mi jakieś inne "pierdoły" i zmiany, a obecnie ... czekam na paczkę z nowymi "zabawkami" do bazy (może odbiorę dzisiaj na poczcie).

U mnie, na początku, było tak (pierwszy dzień/równo rok temu ... w lipcu):

Obrazek

a do wczoraj było tak:

Obrazek

A jutro (dosłownie) będzie jeszcze inaczej ... i nie ma siły, żeby to zatrzymać :evi:

Adam
Awatar użytkownika
zibix123
Posty: 289
Rejestracja: 2010-02-06, 21:27
Lokalizacja: Chełmno / JO93FI

Post autor: zibix123 »

Oczywiście że SWR w okolicach 2 nic nie nabroi.Jeśli masz ponad 3,5 i w dodatku będziesz długo nadawał to może sie cos stać chociaż i w to wątpię.Kiedys miałem antenę na parapecie i swr był blisko 5,nadawałem ile wlezie i nic sie nie stało.
Baza: YAESU FT-450 /Baofeng UV-3R+/MFJ-902/QJE 30A + Sirio 2016/G5RV multiband MFJ-1778
Mobil: President Jackson 2 + Sirio ML145
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Buczenie opisywane w poprzednim poście wyeliminowane :-D Powodem było zawyżone napięcie na zasilaczu mikrofonu, pstryczkiem było ustawione na 9V a faktycznie było 11 i coś. Po zmianie na 6V rzeczywiste napięcie na wyjściu jest teraz 9,3V a po wciśnieciu PTT spada do 9,2V. Teraz tylko idzie czysta i naturalna modulacja :mrgreen:
AdamB pisze:"ant 5/8"? No chyba, że to są jeszcze plany ....
w opisie chodzi o antene bazową która nie wiem jak się nazywa ;-) wiem tylko że to 5/8.

Wczoraj uspawałem konstrukcję do masztu. Będzie on pochylany (obalany) bo staruszek mi sapie że przewróci się na dom gdy będą wiatry.
Obrazek
Obrazek

to będzie coś podobnego jak ma zrobione kgb14. Odciągów nie planuje robić bo maszt będzie miał 10m.

[ Dodano: 2011-07-02, 13:01 ]
AdamB pisze:Sam myślałem, że już mam wszystko i po co mi jakieś inne "pierdoły" i zmiany, a obecnie ...
Co to za urządzenie na lincolnie z diodami?
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
AdamB

Post autor: AdamB »

PiotrKiller pisze: Co to za urządzenie na lincolnie z diodami?
Korektor dźwięku. Mogę, oczywiście w pewnych granicach, korygować sobie odsłuch. Na "alledrogo" jeszcze można czasami kupić ... za 40 złotych ;-) .
A konstrukcja pod maszt ... nikt jej nie ruszy! Solidnie ... zero fuszerki.
Adam
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Moje QTH jest na wysokości 76m.n.p.m. a w promieniu 200 metrów nie mam żadnych zabudowań. Doleciałem dzisiaj do Poznania w AM (odl w linii prostej 50km) baza operator Mirek15 i myślę że to jest nie najgorszy wynik. Zapraszam kolegów z Poznania do babulenia :-D

[ Dodano: 2011-09-25, 12:35 ]
Od dzisiaj na maszcie mam Imaxa2000 od kolegi Matti201

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-09-25, 12:37 ]
Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-09-25, 12:38 ]
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”