Zalążek bazy Michała - drakomp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Zalążek bazy Michała - drakomp.

Post autor: sp9le »

Myślę, że już czas pokazać mój skromny zalążek bazy. Aktualnie na bazie pracuje President HR2600 + Dipol 1/2 λ + zasilacz xbox. Początki mojej bazy datowane są na strojenie ML-145 u Młodego. Jemu wspomniałem o planach budowy i dostałem namiar na Chuligana z Mysłowic, od którego kupiłem HR2600. Pierwsze nasłuchy prowadziłem w samochodzie. Jako, że mój dom nie posiada instalacji odgromowej nie planowałem w tym roku montażu bazy, chciałem się zająć przygotowaniem piorunochronu do anteny.

W między czasie kupiłem zasilacz od xboxa 14,2A, 175W i poddałem go tunningowi czyli przerostowi formy nad treścią. Wsadziłem go w inną obudowę, dodałem pomiar napięcia i prądu, zaciski z tyłu obudowy, info o statusie zasilacza na płycie przedniej.

W trakcie tych przeróbek Młody dał mi cynk o sprzedawanej antenie 5/8 λ alana. Stara konstrukcja z lat 90 z trzema przeciwwagami. Antenę zakupiłem i czeka na odgrom.

I w tym momencie cały sprzęt miał czekać na wiosnę, ale Młody zaproponował mi, że pożyczy mi Dipol 1/2 λ. Zrobiłem szybki doktorat z konstrukcji tych anten i wykonałem jedną w oparciu o linkę 2,5 mm2, kawałka rury kanalizacyjnej f50 i 10m kabla rg-58. I tak powstał mój Dipol. Dipol nie jest jeszcze zestrojony ponieważ nie mam

odpowiedniego miernika SWR, mój poprzedni Titanium czeka na montaż na stylu do młotka. Jestem na etapie poszukiwania dobrej miarki oraz czekam na chwilę czasu aby zaprosić jednego z forumowiczów z analizatorem :). Bez problemu słyszę na 27,555 Hispanów, Włochów, Anglików za to na 26,425 mam ciszę.

Baza - zacne miejsce na parapecie:
Obrazek

Antena:
Obrazek

Dipol jest blisko budynku, około 1m od ściany gorącą żyła do góry w polaryzacji pionowej. Druga żyła jest około 3 m nad ziemią. Nie mam za bardzo warunków umieszczenia anteny 1/2 długości fali od budynku i na wysokości 1/2 fali. Zastanawiam się, czy nie pociągnąć sznurka f4 od szczytu dachu do drzewa i umieszczeniu anteny jako inw V.

Obrazek

Na wiosnę będę montował antenę 5/8 λ na kominie. Do tego celu przez zimę będę robił uchwyt kominowy, który będzie umożliwiał położenie anteny w poziomie na czas różnych wyjazdów oraz burz. Będzie oczywiście odgrom, ale w mojej okolicy mieszka dużo starszych ludzi i dla ich spokoju i mojej mamy będzie można taką antenę położyć w poziomie na czas nieużywania anteny. Horyzont anteny wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach nie ma dużego kościoła na Kalinowej, ale odległość do niego to 600 m, więc nie powinien sprawiać problemów. Planuje również zakup kolejnego zasilacza xbox i wykonanie zwykłej przeróbki czyli złącza + wyłącznik. Reasumując - dzięki Młody za namiary.
bobik

Post autor: bobik »

Wybornie i tresciwie Stasienku. Ociekasz pasją. Lubie.
AdamB

Re: Zalążek bazy Michała - drakomp.

Post autor: AdamB »

drakomp pisze: Na wiosnę będę montował antenę 5/8 λ na kominie. Do tego celu przez zimę będę robił uchwyt kominowy, który będzie umożliwiał położenie anteny w poziomie na czas różnych wyjazdów oraz burz.
Jeżeli chcesz mieć proste, ale pewne rozwiązanie kładzenia anteny, to ja proponuję takie:

http://www.awar.pl/index.php/pMenuId/6/pCatId/244

Sam wykorzystałem, te uchwyty, do montażu umożliwiającego kładzenie masztu. U mnie nie jest to rozwiązanie "odgromowe", ale bardziej jako "łatwość obsługi anteny".
Teraz kładę ją w ciągu kilku minut ... trwa to tyle, ile odczepienie odciągów i poluzowanie dolnego uchwytu.
Maszt, o długości 5 metrów, który jest przymocowany do innego masztu "matki", kładę jedną ręką i bez wysiłku:

Obrazek

Obrazek

Te dodatkowe "klamry", widoczne przy zaciskach do rusztowań, zastosowałem tylko po to, żeby maszt nie drgał, bo te zaciski obrotowe, mają lekki luz na złączu.

Twoja baza powoli rośnie ... teraz będziesz odczuwał niedosyt ... ciągle będzie mało.
Mało kasy na sprzęt, mało czasu na posiedzenie przy radiu, mało ...... itd ;-) .

Co do "Młodego" ... też mnie kilka razy podpuścił i .... najczęściej dobrze na tym wyszedłem ;-) .
Fajnie, że powstaje następna baza .... do usłyszenia.

Adam
Ostatnio zmieniony 2012-11-24, 18:22 przez AdamB, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Bardzo ładnie , może się usłyszymy.
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Awatar użytkownika
tomTG
Posty: 120
Rejestracja: 2011-05-13, 20:39
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: tomTG »

Witam Fajny pomysł z tym zasilaczem - wygląda profi. Radyjko zacne, a co do anteny to ja mam podobny problem. Tylko jestem w tej lepszej sytuacji, że mam na podwórku słup energetyczny (goły bez żadnych kabli - pozostałość po przyłączu energetycznym do celów budowy budynku) i rozciągnołem dipolka pomiędzy masztem na kominie a tym słupem mniej więcej jak Ty planujesz z drzewem. Z tym, że ja bym do Twojego drzewa dipolka nie podwiązywał. Nie wygląda na duże i grube to drzewo, więc w czasie wichury może się tak ugiąć, że urwie antene.
73 i do usłyszenia (jestem na #28 27.280)
baza: Intek HR5500 + Astatic RD + dipol1/2
mobil: President Harry III + Sirio Omega 27

----------------------------------------------------
Nie ma ludzi normalnych są tylko mniej upośledzeni
Młody

Post autor: Młody »

Bardzo ładnie to wygląda, ciesze sie, że mogłem pomóc. Radio antena to Ci sie trafiły jak ślepej kurze ziarno ;-)
Nie spodziewałem się, że masz u siebie całkiem fajny horyzont radiowy.
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

No i super, najbardziej podoba mi sie ten zasilacz. Możesz zrobić więcej zdjęć i troche info co i jak.
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

GRATULACJE !!!
Życzę wielu dalekich łączności ;-)
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Zalążek bazy Michała - drakomp.

Post autor: sp9le »

AdamB pisze: Sam wykorzystałem, te uchwyty, do montażu umożliwiającego kładzenie masztu. U mnie nie jest to rozwiązanie "odgromowe", ale bardziej jako "łatwość obsługi anteny".
Teraz kładę ją w ciągu kilku minut ... trwa to tyle, ile odczepienie odciągów i poluzowanie dolnego uchwytu.
Myślałem o rozwiązaniu dwóch rurek a w środku między nimi maszt właściwy wysokości około 1m, ponieważ muszę dać antenę wyżej niż wylot komina spalinowego metalowego. W najbliższym czasie tj. w grudniu spróbuje narysować mój pomysł w Cadzie.
JAROCE pisze:Bardzo ładnie , może się usłyszymy.
Odległość między nami to jakieś 2 km :).
tomTG pisze:Nie wygląda na duże i grube to drzewo, więc w czasie wichury może się tak ugiąć, że urwie antene.
To stara śliwa, w środku co nie widać na zdjęciu jest konar gruby na 15 cm, więc drzewo jest stabilne.
drovid pisze:No i super, najbardziej podoba mi sie ten zasilacz. Możesz zrobić więcej zdjęć i troche info co i jak.
Jak już pisałem, jest to tuning optyczny.

Obrazek

Obrazek

Nie wiem jak będzie wyglądało chłodzenie przy większym poborze prądu, ale HR pobiera 3A w czasie pracy więc pobór jest znikomy. Fajnie pasuje radio pod ten zasilacz i całość jest mobilna.

Aktualnie muszę uziemić radio, ale wcześniej muszę sprawdzić mój uziom ew. wbić wcześniej przed zimą, pomierzyć go i wykorzystać do uziemienia stacji. Wiem na pewno, że dipol muszę skrócić co za chwilę będę robił.

Jak tylko będę pewny SWR dipola zacznę wołać na podanych przez Was częstotliwościach.
Olo.

Post autor: Olo. »

Sprytnie 8-)
bobik

Post autor: bobik »

Swietna robota. Gratulacje pomyslu i wykonania.
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Post autor: Piotrek-Bytom »

Zacny zasilacz :-)
Powodzenia :-D
Awatar użytkownika
Pawciu
Posty: 1111
Rejestracja: 2009-09-22, 18:42
Lokalizacja: Skierniewice KO01BW87

Post autor: Pawciu »

Gratuluje i życzę dalekich potwierdzonych .
M1. Johnny III tuning + President texas 208 + ESP-12

Nigdy nie narzekaj , że w życiu masz pod górę , jeżeli zdecydowałeś ,że idziesz na sam szczyt
Awatar użytkownika
Kilobajt
Posty: 476
Rejestracja: 2010-01-11, 22:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: Kilobajt »

Zasilacz ładnie wykonany. Jakiej wartości bezpiecznik zastosowałeś na zasilaniu sieciowym?
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Kilobajt pisze:Jakiej wartości bezpiecznik zastosowałeś na zasilaniu sieciowym?
W oryginalne jest zabudowany na płytce bezpiecznik 3,15A i taki sam zastosowałem usuwając ten z płytki zasilacza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”