Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

NickName
Posty: 3
Rejestracja: 2016-08-26, 20:38
Znak/ranga: A

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: NickName »

Cześć,

od kilku lat jeźdżę z radiem Yosan Turbo i anteną Sirio Carbonium. Antena zamontowana na stałe na dachu na środku tuż przed anteną od radia (VW BORA).
Niestety z racji tego, że mam miejsce postojowe z parkingiem podziemnym o wysokości max 200 cm to nie mieszczę się w środku... Gdybym jeszcze parkował na początku to ok, ale mam do przejechania 150 metrów w środku, więc niestety na siłę nie da się z tym jeździć.
W związku z tym zastanawiam się jak to rozwiązać. Czy lepszym wyborem będzie kupienie uchwytu do mocowania anteny przy bagażniku z tyłu i pozostawienie aktualnej anteny, czy też kupno czegoś krótszego na dach? Jeżeli to pierwsze to jaki uchwyt polecacie? Jeżeli to drugie to co wybrać? Budżet jak najniższy, gdyż mam ogrom wydatków, długość to wraz z uchwytem na dachu 50 cm.
Niestety na jakieś 4-5 lat wypadłem z tematu CB więc kompletnie nie wiem co zakupić.

Dzięki za pomoc!
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: kubab »

Właśnie jestem na bieżąco z tematem w VW golf4 - zdecydowałem się na Sirio T2 27 - i mieści się w 215cm wysokości (z tym, ze u mnie jest mocowanie do relingu i przejściówka z PL na DV, więc całościowo wychodzi wyżej).
Możliwe, że u ciebie przy montażu bezpośrednio w dachu z główką DV (bo widzę, że taką powinieneś mieć pod carbonium) nawet nie będziesz musiał jej pochylać.
161WKP072
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: SP9 »

Jak masz antenę na stałe - Carbonium to po co ci uchwyt...kup jak wyżej T3 27 pochyl ja i po problemie, warto się zastanowić nad solarconem 202 antena jest TC wiec będzie sprawniej dzialac od T3 - kwestia tylko zakupu adapteru DV-3/8
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: kubab »

T3 - długość 60cm
T2 - długość 55cm
Podejrzewam, ze różnica w parametrach pracy obu anten pomijalna - a jak liczy się każdy centymetr w wysokości zestawu auto+antena, to 5cm zaczyna robić różnicę (u mnie okazało się, że nawet T2 muszę lekko pochylić, bo haczy o wentylację w parkingu podziemnym u zony w pracy).

Ma rację Wojtek, że można by dać solarcona - z tym że solarcon to 60cm + przejściówka - razem pewnie ze 65cm.
Musiałbyś sprawdzić, jaka jest u ciebie krytyczna długość anteny - bo IMHO lepiej mieć krótszą antenę w pozycji zbliżonej jak najbardziej do pionu, niż dłuższą, ale pochyloną pod kątem 45st...
161WKP072
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: kubab »

Zerknąłem na instrukcję dołączoną do T2 27 - Sirio pisze tam, że:
Type:
- T27, T2 27 - central loaded
- T3 27 - logarithmic loaded
Bandwith @SWR <,=2 :
- T27, T2 27 >,= 440 kHz (40ch)
- T3 27 >,= 700kHz (65ch)

I wysokość wg instrukcji (oczywiście ok. - bo obie mają stroik na końcu - stroisz długością stroika):
- T27, T2 27 : 550mm
- T3 27 : 620mm
czyli różnica nie 5cm, a 7cm (tak jak napisałem, jak zależy ci, żeby nie pochylać anteny, każdy centrymetr się liczy).
161WKP072
Awatar użytkownika
Kasztelan
Posty: 1483
Rejestracja: 2012-11-06, 13:43
Lokalizacja: JO82OT

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: Kasztelan »

Jest już dziurka i główka DV, zamień Sirio Carbonium na Sirio T3-27 i gitara :musik:
Mobil: Uniden PC 68 XL KNKTR & Sirio Turbo 1000 Black
Mobil: Uniden 520 PRO XL & Sirio Omega 27
Baza : Uniden PC 68 LTW KNKTR & Sirio Signal Keeper 27
161BD909 - 161CBF139

Obrazek
Awatar użytkownika
SM147
Posty: 118
Rejestracja: 2015-11-29, 21:05
Znak/ranga: SP9WAT
Lokalizacja: KO00AA

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: SM147 »

Powiem tak :) Nie ma kompromisu, jak się chce mieć dobre osiągi, to żadna krótka antena tego nie załatwi, chyba, że radio w aucie to typowy 19 kanał, wtedy na co komu lepsze osiagi ;)
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: Speed »

Możesz kupić coś z Turbo i pochylać przed wjazdem :-P zawsze to szybciej niż motylek. Oczywiście sam bym tak nie zrobił, ale są różne gusta ;-)
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
NickName
Posty: 3
Rejestracja: 2016-08-26, 20:38
Znak/ranga: A

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: NickName »

Dzięki za odpowiedzi.
Tak się spodziewałem, że polecicie coś jednak na dach więc pójdę w tą stronę.
Pochylanie przy wjazdach odpada, ja mam sklerozę i dziś będą 3-krotnie na tym parkingu 2 razy wjechałem z rozłożoną anteną (3 raz udało się tego uniknąć z tego powodu, że po 2 wyjeździe zapomniałem jej rozłożyć ;-)) - także nie przejdzie.
Pójdę w takim razie prawdopodobnie w stronę Sirio T27 - od dachu do najniższego miejsca na parkingu około 60 cm, także trzeba dodać też trochę na mocowanie, więc będzie na styk.
Chyba, że jednak pochylenie T37 sprawdzi się lepiej w kwestii zasięgu, także rozważę i tą opcję. Podane wyżej parametry niewiele mi mówią...

Nie znam się za bardzo na tym, ale z racji tego że Carbonium to drut, to co da samo jej obcięcie? Będzie duża strata w porównaniu z wymianą na inną antenę? Przy strojeniu jak dobrze pamiętam straciła parę centymetrów, także nie wiem jak to jest z dalszym cięciem.

Co do strat w odbiorze to niestety wiem, ale w ostatnim czasie używam tego głównie w trasie pomijając kompletnie miasto, także myślę, że krótsza też da radę.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca mont

Post autor: AntekPabianice »

NickName pisze:z racji tego że Carbonium to drut, to co da samo jej obcięcie?
To, że antena nie będzie się nadawała do użytku.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: SP9 »

Antenę w celu jej dostrojenia faktycznie czasami się docina..ale jak za dużo się jej utnie to się ją psuje :mrgreen:
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: Olo.. »

Jest jeszcze Sirio Mini Snake.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: kubab »

Z tym, że mini snake to wg konektora 69cm, a więc porównując do T2 masz prawie 15cm więcej, a tutaj chodzi o to, żeby zmieścić się w 2m wysokości z anteną bez żadnego składania i kombinowania.

T2, czyli helikal central loaded powinien słyszeć tak samo, a nawet lepiej niż mini snake. Różnica w zasięgu nadawania moim zdaniem pomijalna.

SM147:
Masz rację, jak ma być zasięg, nie może być kompromisu - ale ilu z nas jeździ z 2,5m helikalnymi firestickami? A ilu z nas stawia na podwórku 25m kratownice z pełnowymiarowymi antenami na pasmo 80 i 160m? Sądząc po twojej stopce, obaj wiemy co to kompromis w sprawie anten - bo kto by klecił FD3 i FD4 mogąc postawić sobie zestaw wieloelementowych anten na wysokiej kracie :) Dlatego ja też posiłkuję się FD4, bo to jedyna sensowna opcja przy moich warunkach (i mieszkaniowych, i "rodzinnych").
161WKP072
NickName
Posty: 3
Rejestracja: 2016-08-26, 20:38
Znak/ranga: A

Wymiana anteny na coś krótszego albo zmiana miejsca montażu

Post autor: NickName »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ostatecznie wybrana została T2 i w niedługim okresie ją zakupię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”