Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

darekas
Posty: 25
Rejestracja: 2017-01-22, 22:04

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: darekas »

Od kilkunastu dni miotam się ze swoją anteną CB i już nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć.

Od roku czasu używam zestaw Harry III + antena Wilson Midle 1m. Jest to moje pierwsze radio cb w życiu.

Radia tak naprawdę używałem kilkanaście razy. Głownie podczas wyjazdu ze znajomymi za granicę.

Czyli tak naprawdę i radio i antena są jak nowe.

Antena nie miał szansy dostać wilgoci bo większość czasu przeleżałam w bagażniku auta.

Cały zestaw dział bez zarzutów mogę odbierać i nadawać, dzisiaj porównywałem zasięg z Sirio ML145 i Wilson przegrał tylko o 400m.

BTW zasięg President Virginia i President Missourii srebrna to jakaś katastrofa.

I tak to wszystko działało do czasu kiedy kupiłem sobie miernik SWR Farum 145

Niestety SWR anteny Wilson bardzo często przekraczał wartości 3.0.

W zależności gdzie na dachu postawiłem antenę SWR ponad 3.0 był na 40 albo 1 kanale.

Miernik SWR jest napewno OK bo mierzyłem dzisiaj SWR na Sirio ML145, President Virginia i

Missouri i niezależnie gdzie postawiłem w/w anteny SWR był książkowy 1.0-1.2

Tylko jeden pomiar SWR byl 1,5

Pojechałem z anteną do sprzedawcy. Ten najpierw naskoczył na mnie że pewnie mierzyłem SWR na

mokrej antenie a potem stwierdził że antena nie może stać na niewielkim przetłoczeniu dachu bo

tutaj zawsze będzie wysoki SWR.

Raczej to nie jest prawda bo antena Sirio ML 145 postawiona na przetłoczeniu dachu dzisiaj miała SWR 1.0-1.2

Potem sprzedawca zmierzył SWR swoim elektronicznym miernikiem i jemu SWR na 20 kanale wychodził zawsze 1.0 na na skrajnych kanałach ok. 1,5 i stwierdził że antena ostro ostrzy i tak ma być.

Trochę mnie zadziwiło że zawsze mu wychodził 1.0 ale ze swoim FARUM 145 nie miałem już więcej argumentów.

A na koniec dwie ciekawostki ja zdejmę gumową podkładkę z podstawy magnetycznej to SWR jeszcze bardziej szaleje.

Dzisiaj udało mi się zmierzyć SWR który dobił do końca skali.

I co teraz antena działa ale jest uszkodzona?????

Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: SP9 »

Uszkodzony wtyk, uszkodzony kabel , brak folii aluminiowej, uszkodzenie wewnątrz anteny ... Kto to wie? przyczyn może być klikanascie bez anteny w ręku nik ci nie powie i to takie zgadywanie - możesz też źle wykonywać pomiar lub mieć źle skalibrowaną miarkę - te tanie mierniki bardziej wskazują czy jest podpięta antena czy nie, ciekawe jak porownywałeś ten zasięg ;-)
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
darekas
Posty: 25
Rejestracja: 2017-01-22, 22:04

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: darekas »

Ale pytanie było czy są to objawy uszkodzonej anteny.

Czy może pomiar SWR jest tak zmienną wartością zależną od wielu czynników zewnętrznych że może sobie nie zawracać tym głowy.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: SP9 »

Wysoki SWR wskazuje że coś jest nie tak z instalacją antenową i trzeba ją sprawdzić , doprowadzić do ładu bo można sobie popsuć radio
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: Olo.. »

To jest ważne, ale skąd mamy wiedzieć, który pomiar był właściwie zrobiony?
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: rafalszczypinski »

Kolego masz miernik uniwersalny mierzący opór elektryczny? Jeśli tak to sprawdź przewód antenowy pod kątem uszkodzenia żyły i oplotu i sama antenę. To już da Ci jakiś pogląd.
Lincoln I, Harry III, Alan 18
darekas
Posty: 25
Rejestracja: 2017-01-22, 22:04

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: darekas »

Mierzenie SWR nie jest trudne zwłaszcza przy tak dużej ilości poradników w necie.

Na antenach Sirio ML 145 oraz President Virginia i Missouri nie miałem problemów z prawidłowym pomiarem SWR.
darekas
Posty: 25
Rejestracja: 2017-01-22, 22:04

Re: Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: darekas »

rafalszczypinski pisze:Kolego masz miernik uniwersalny mierzący opór elektryczny? Jeśli tak to sprawdź przewód antenowy pod kątem uszkodzenia żyły i oplotu i sama antenę. To już da Ci jakiś pogląd.
Próbowałem ale nic z tego nie wynikało.

Ale powiem szczerze ze tak do końca nie wiem jak to zrobić prawidłowo.

Może jakaś podpowiedź?

Mam najprostszy z możliwych miernik uniwersalny.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: SP9 »

Wiec coś nie tak jest w Wilsonem .... i bym go nie używał do puki nie będzie z nim zrobione
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: AntekPabianice »

Zmierz SWR poruszając kablem antenowym i bujając promiennikiem.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: Sahim »

.. a jakbyś jeszcze napisał skąd jesteś, to mogłoby się okazać że masz blisko do kogoś z forum, wtedy można się umówić, podjechać i razem zwalczyć problem, bo na razie to wróżenie z fusów.
rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: rafalszczypinski »

Dokładnie kolego- kolega Sahim ma rację- co 2 głowy to nie jedna. Jeśli jesteś z okolic Bydgoszczy służę pomocą.
Lincoln I, Harry III, Alan 18
darekas
Posty: 25
Rejestracja: 2017-01-22, 22:04

Re: Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: darekas »

Chętnie skorzystam ale po 20.02 jak wrócę z nart.

Do Warszawy albo do Płocka mam tak samą drogę



Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Misior1993
Posty: 296
Rejestracja: 2014-01-07, 00:16
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: Misior1993 »

Witam,

Pisze tutaj ponieważ mam podobny problem. Dziś postanowiłem ze zerknę sobie kontrolnie na SWR anteny w aucie (strojone z 2 lata temu) i zmierzyłem na całej czterdziestce 2.0. Kalibracja miernika wykonana prawidłowo. Próby zmiany długości promiennika nic nie wnoszą SWR dalej 2.0. Radio odbiera i nadaje prawidłowo. Miernik sprawny, po podpięciu na bazie pokazuje zgodnie z prawdą. Wszystkie styki przy antenie przeczyszczone. Kabel mam poprowadzony głęboko pod plastikami więc nie mam jak go przeglądnąć. Ktoś podpowie jak najprościej sprawdzić zarówno kabel jak i antenę bo domyślam się ze gdzieś tam jest problem. Radio Johny II by konektor, antena Sirio Turbo 2000 na stałe zamocowana do śruby relingu. ;-)
MOBIL: Johnny II ASC (Tuning Konektor) + Sirio Turbo 2000 + Uchwyt nie do końca relingowy ;)
BAZA: Intek HR5500 + Sirio GPE-27 5/8 + FD1818 + Xbox 203W

Uniden UBC125XLT
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Jak rozpoznać uszkodzoną antenę?

Post autor: kgb14 »

Może być słaba masa.
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”