Problem z Lemm At 900

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Witam. Mam problem z antena Lemm AT 900 (przynajmniej tak mi sie wydaje). Zacznijmy od początku, zakupiłem w cenie 100zl i miała dobrze funkcjonować do 10km w dobrych warunkach. Antenę montowałem sam. Antenę zamontowałem w miejsce anteny Fm na tyle Samochodu (audi A6 C5 Avant) wyczyściłem miejsce montażu, dałem trochę sylikonu na spód, antenę włożyłem w dziurę i zakręciłem od spodu. Kabla było za dużo więc odciąłem nadmiar. Nie mając końcówek takich jak powinny być do cb, założyłem końcówki typu chinch do anteny ponieważ wcześniej juz miałem przygotowany kabel w podsufitce do anteny cb. Wszystko zlutowałem, sprawdziłem miernikiem czy wszystko ok czy nie ma zwarcia, wszystko sie zgadzało. Radio jakie posiadam to nowy Midland 100 plus i do tego radia stroiłem antenę za pomocą miernika DF 2462. Stroiłem w swoim życiu juz 5 anten i zawsze się udawało a z tym Lemm cos dziwnie wyszło. Chodzi o SWR, nie ważne jak antena jest wysunięta, czy max do góry czy max do dołu. SWR nigdy nie przekroczył skali 1.5. Zawsze jak stroiłem anteny to SWR był ponad 1.5 i podczas obniżania/wysuwania promiennika SWR sie zmniejszał. A w tym przypadku jest całkiem inaczej, jeśli antena jest źle ustawiona to swr nawet nie drgnie na skali miernika, Stoi cały czas na 0 i podczas regulacji anteny przesuwa sie w prawo czyli tak jak Swr się zwiększa. OK, SWR niby ustawiłem, jest w połowie miedzy 0 a 1.5 lekko wysunięta wskazówka. Czas w trasę na testy! po przejechaniu 600km zostało tylko rozczarowanie, Sirio Triplex którego miałem wcześniej lepiej zbierał itp niż ten Lemm. Proszę was o pomoc, chcę wiedzieć czy ja źle zamontowałem, czy antena jest zła i mogłem kupić lepsza ( szukałem anteny max do 120cm i montowaną do karoserii oraz z możliwością pochyłu i łatwym demontażem). Co mogło wpłynąć na to że ta antena kiepsko się sprawuje....

Pozdrawiam.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Problem z Lemm At 900

Post autor: AntekPabianice »

Przede wszystkim: jaki ten kabel? Przeczyściłeś z brudu, czy z lakieru, żeby było przejście z główki na blachę?
Te wtyki cinch, inaczej RCA, to gdzie zamontowałeś? Może chociaż fotki daj, bo ciężko wywnioskować, co tam zrobiłeś
Wiesz, jaką impedancję mają takie wtyki?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Przeczyscilem benzyna ekstrakcyjną miejsce montażu. Tak czy owak najpierw jest gumowa podkładka a poźniej na nią wchodzi antena. Kabel jest ze starej anteny cb sirio triplex wiec wydaje mi sie ze powinien być dobry.

https://www.dmtrade.pl/p2717,lacznik-pr ... owego.html

Taki łącznik zastosowałem. Nie Rca, moja pomyłka.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z Lemm At 900

Post autor: januwojt »

Zlikwidowałbym te cincze , te wtyki nie nadają się do w.cz. , a podczas nadawania tam jest kilkaset wolt . Antena się zachowuje jak sztuczne obciążenie w takim razie . Zwykłym omomierzem zmierzyć przejścia , czy ekran ma dobry styk z masą auta , czy gorący ma przejście do masy (przez cewkę w antenie) . Jednak pierwsze to porządek z zrobić z kablem antenowym , jesteś pewny że kabel który tam był jest 50 omowy ?? Może to jakaś resztka 75cio omowego kabla do radia CarAudio , no i do likwidacji cincze . Z anten do 120 cm polecam Sirio Turbo 1000 .
MarcinMMz
Posty: 341
Rejestracja: 2010-12-19, 11:47
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Problem z Lemm At 900

Post autor: MarcinMMz »

Nie wiem skąd kolega mafialoso jest ale proponowałbym złapać się z kimś z forum z okolic zamieszkania; ktoś bardziej doświadczony pewnie pomoże i zerknie co jest nie tak aby w przyszłości uniknąć podobnych sensacji.
Btw silikon to zły pomysł na doszczelnienie główki.
Alan i wszystko jasne...
mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Z okolic Tarnowa jestem. Problem w tym ze jestem tylko w domu na weekendy, a ludzie którzy znaja sie na robocie pracuja ttlko do piątku....
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Problem z Lemm At 900

Post autor: cassiopeia »

wywal tą złączkę i zastosuj złącze dla przewodu 50 Ohm oraz sprawdz czy oplot przewodu ma przejście elektryczne z karoserią (przy odłączonym przewodzie od radia)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Ok. W weekend bd z tym walczył i dam znać co z tego wyszło. Dodam że ostatnio probowałem jeszcze wyregulować antene i zauważyłem ze wogule noe mogę wysokiego Swr uzyskać. Wiem ze takiego nie potrzebuje ale jak ustawialem anteny to zawsze byl wysoki i pozniej schodzilem na niski podczas regulacji.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z Lemm At 900

Post autor: januwojt »

Tym bardziej dobrze obejrzyj kable antenowe , czy czasem nie masz kawałka 75 omowego......
mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Wracam. I w sumie to raczej bez rezultatu. Kupilem 2 wtyczki takie jak mają być i łącznik. Polutowane wszystko ok, sprawdzony caly kabel (masa i ciepły) od samego czubka anteny po blache z masą. Przy ystawieniu na mierniku albo swr leży albo sie podniesie i jest blizej 1. Jesli ustawie swr blizej 1 na kanale 20 to po zejsciu na kanał 1 swr lezy a na kanale 40 nie dobiega do 1.5. Przy próbie wysówania promiennika i wsuwania nie mogę zlapać wogule wysokiego swr powyzej 1.5. Po wyciągnięciu promiennika calkiem swr skacze do 4 ale gdy jest w antenie nie ma takiej mozliwosci aby przekroczył 1.5. Nie wiem co jest grane? Mozliwe ze antena siadła idealnie? W przyszły czwartek jade w trase to wypróbuję tak jak jest teraz po wymianie złączek.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Problem z Lemm At 900

Post autor: AntekPabianice »

Ale to chcesz mieć wysoki SWR? :shock:
Zawsze się dąży do jak najniższego, im niższy, tym lepiej.
Nie wiem, jak szeroko się ten Lemm stroi, ale wygląda, że jest idealnie.
Jakim reflektometrem stroisz antenę? Kalibrujesz miernik przed każdym pomiarem?
Co to znaczy, że "swr leży"?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Lagunasnk16
Posty: 976
Rejestracja: 2015-08-13, 22:30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Problem z Lemm At 900

Post autor: Lagunasnk16 »

mafialoso pisze:Mozliwe ze antena siadła idealnie
Jest taka możliwość, podane wskazania są bardzo dobre, dla utwierdzenia, że wszystko jest w porządku dobrze byłoby zmierzyć swr innym miernikiem.
President Harry III ASC + Konektor Mini 40/Sirio ML145 Power mag + Albrecht CB-250
mafialoso
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-18, 22:07

Problem z Lemm At 900

Post autor: mafialoso »

Reflektometr Df 2462. SWR leży czyli wskazówka jest na 0. I wiem ze SWR ma być jak naj mniejszy i jest taki ale dziwne jest to dla mnie ze wysokiego SWR nie moge wogule uzyskać nie wazne jak wysune lub skórce promiennik. Caly czas Swr leży albo jest blisko 1 na reflektometrze i jakoś ciezko mi uwierzyć ze to antena zostala na dachu idealnie zamontowana.....

A jak sie tego DF kalibruje?
Awatar użytkownika
Lagunasnk16
Posty: 976
Rejestracja: 2015-08-13, 22:30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Problem z Lemm At 900

Post autor: Lagunasnk16 »

AntekPabianice pisze: Co to znaczy, że "swr leży"?
Pewnie ma na myśli, że wskaźnik w mierniku nawet nie drgnie ;-)
President Harry III ASC + Konektor Mini 40/Sirio ML145 Power mag + Albrecht CB-250
Bartek048
Posty: 503
Rejestracja: 2016-02-15, 20:35

Problem z Lemm At 900

Post autor: Bartek048 »

Dobry montaż to i wysokiego SWR nie uzyskujesz, kalibrujesz ustawiając przełącznik na FWD, wciskasz gruche i kręcisz pokrętłem, aż dojdziesz wskaźnikiem do położenia SET, puszczasz gruche, przełącznik na REF, grucha i odczytujesz. Robisz to dla kanału 1, 20 i 40. SWR leży to 1, podziałka z 0 jest na mierniku dla mocy :-)
Harry 3 Konektor Green + Sirio ML-145 + Uniden ESP-20 :)

Do sprzedania Intek FSP-30 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”