Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

bolobol
Posty: 60
Rejestracja: 2015-11-05, 12:26
Znak/ranga: bolobol
Lokalizacja: Śląskie

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: bolobol »

Witam

Pytanie jak w tytule a tytułowy sedan, to Opel Astra J

Ze względu na niski i krótki garaż, znalazłem trzy antenki mocowane na magnesie, które bez większych problemów zmieściłyby się w nim
i prosiłbym o radę, którą wybrać. Oczywiście inne sugestie, uwzględniające powyższe warunki - mile widziane.
Moje typy to:
1. KONEKTOR MINI 70 -70 cm
2. President Ohio - 85 cm
3. President New York - 52 cm
Ta ostatnia mogłaby być zamontowana na dachu

Poprzednio miałem Sirio Turbo 1000 - 115 cm (na klapie i na uchwycie) i zależałoby mi, żeby wybrana antena, miała zbliżone osiągi.

Przy okazji dopytam, jaką podkładkę pod "magnes "(?) zastosować;
samoprzylepną przeźroczystą, czy "magnesową"?
Ostatnio zmieniony 2017-07-07, 07:29 przez cassiopeia, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: ort
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: Speed »

Ponoć lepsza krótka antena na dachu, niż dłuższa na klapie. Nie ma się co oszukiwać - 52cm nie będą działać tak jak 115, mimo lepszego miejsca montażu - takie moje zdanie. Czy te 115cm na klapie było za dużo? Powiem Ci, że woziłem tak ML'ke (1.5m) i było w porządku. Nawet jeżeli chodzi o garaż itp. Jeżeli jesteś zdecydowany na którąś z wymienionych przez Ciebie to bierz najdłuższą. Jeżeli może być montaż na uchwycie zamiast magnesu to coś z helikali można by wybrać.
Pod magnes lepiej przyklej podkładkę przezroczystą tylko pamiętaj żeby ją co jakiś czas wymieniać.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
bolobol
Posty: 60
Rejestracja: 2015-11-05, 12:26
Znak/ranga: bolobol
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: bolobol »

Dzięki za szybką odpowiedź :-)
Speed pisze:Ponoć lepsza krótka antena na dachu, niż dłuższa na klapie.
Też znam tę zasadę, ale problem nie w porównaniu 115 cm do 52 (na dachu), lecz która z wymienionych w poście tytułowym antenek, będzie najlepsza.
Przypomnę, że na dachu mogę "postawić" max 55 cm w związku z czym President New York - wybrany przeze mnie tylko ze względu na "urodę" - mógłby tam stanąć. Pozostałe dwie - tylko na klapie
Jeżeli jesteś zdecydowany na którąś z wymienionych przez Ciebie to bierz najdłuższą
To jeszcze sprawa otwarta. Być może, ktoś z forumowiczów doradzi coś jeszcze bardziej sensownego?

W mojej ocenie, najsłabszą będzie President New York, nawet postawiona na dachu.
Co do pozostałych dwóch, nie mam pojęcia, czy prętowa - 85 cm,
czy górno-cewkowa helikalna 70-siatka? Oczywiście, mogę się mylić...

A podkładka - dlaczego nie magnesowa?
Ostatnio zmieniony 2017-07-07, 09:32 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: literówka
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: Olo.. »

New York na dach...
Ohio klapa..
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: AntekPabianice »

New York na dach, będzie działać mniej kierunkowo, niż Ohio na klapie.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: jmaniek »

Folię bezbarwną pod magnes z gumą ochronną - kompletne zabezpieczenie. Te magnesowe wynalazki nic nie dają (może nawet pogarszają) i porysujesz lakier.
Pasuje co jakiś czas wymieniać tę naklejkę bezbarwną, bo jest problem z odklejeniem po dłuższym użytkowaniu.
Awatar użytkownika
Lagunasnk16
Posty: 976
Rejestracja: 2015-08-13, 22:30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: Lagunasnk16 »

jmaniek pisze:Folię bezbarwną pod magnes z gumą ochronną - kompletne zabezpieczenie.
Pasuje co jakiś czas wymieniać tę naklejkę bezbarwną, bo jest problem z odklejeniem po dłuższym użytkowaniu.
Potwierdzam, folia bezbarwna+ guma na podstawie dobrze chroni przed zarysowaniami, użytkuje i nie ma śladu po podstawie. Folie zmieniam co dwa miesiące, schodzi bez problemu. Co do anteny to postawiłbym na dachu New York
President Harry III ASC + Konektor Mini 40/Sirio ML145 Power mag + Albrecht CB-250
bolobol
Posty: 60
Rejestracja: 2015-11-05, 12:26
Znak/ranga: bolobol
Lokalizacja: Śląskie

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: bolobol »

Dziękuję kolegom za zaangażowanie i rady.
Skoro większością głosów, "zwyciężyła" President New York" (która moją faworytą nie była) to pójdę za tą radą i takową zakupię, ale w związku z tym, mam dodatkowy problem.
Z wstępnych wyliczeń wynika, że potrzebowałbym ponad 5 mb kabla RG-174 (przy oryginalnej P.N.Y - jest tylko 4 m). Wiem, że w Konektorze dopasowują długości tego kabla np dla "Konektor mini 70", czy jednak będzie to możliwe w przypadku Prezydenta N.Y - nie wiem?
Ponadto, w poprzedniej instalacji, kabel antenowy miałem celowo rozcięty w bagażniku i połączony "beczką" a to w celu łatwiejszej ewentualnej wymiany anteny, przy której na stałe pozostało tylko ponad 1 mb kabla a która niekoniecznie pasować by musiała do uchwytu (czy magneSu) nowej.
To rozwiązanie chciałbym zastosować i tu, jednak w tym przypadku, przy antenie musiałoby zostać ok 1,5 - 1.8 mb i stąd kolejne pytania:
1. Czy w ogóle jest sens takiego działania?
2. Jeśli tak, to czy reszta kabla - czyli ok 4 mb - powinna być też z RG-174, czy może być to kabel zwykły - grubszy przewód antenowy i jakie mogłoby to mieć znaczenie, dla funkcjonowania radia?
Ostatnio zmieniony 2017-07-07, 18:00 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ort
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: cassiopeia »

Zwin kabel w klebek i podlacz do istniejacego kabla
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: AntekPabianice »

Możesz kabel wymienić na dłuższy (w Konektorze wymieniają), możesz skrócić i dołożyć przedłużkę za pomocą beczki, możesz zastosować dowolny kabel.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
bolobol
Posty: 60
Rejestracja: 2015-11-05, 12:26
Znak/ranga: bolobol
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: bolobol »

cassiopeia pisze:Zwin kabel w klebek i podlacz do istniejacego kabla
Problem w tym, że ten "istniejący kabel" został w Hondzie a my tu omawiamy nową instalację w Astrze. :-)
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: cassiopeia »

To dosztukuj kabel i juz. Byle mial 50 ohm. Jaki gruby bez roznicy ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
bolobol
Posty: 60
Rejestracja: 2015-11-05, 12:26
Znak/ranga: bolobol
Lokalizacja: Śląskie

Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: bolobol »

Witam ponownie.
Tak jak wyżej deklarowałem, zakupiłem owego "Presidenta New York" i... to była porażka.
Po dwóch dniach testowania - oddałem. Nie będę wnikał w szczegóły, ale... to antenka nie dla mnie.
Mając na uwadze radę Ola:
New York na dach...
Ohio klapa..

uznałem, że Ohio na klapie będzie "działała" tak samo, jak P.N.Y na dachu i też ją sobie odpuściłem.
KONEKTOR MINI 70 - też poległ a to ze względu na słaby magnes.
Znów zostałem w punkcie wyjścia.
Wypraktykowałem, że Sirio Turbo 1000, postawiona na klapie, mniej więcej na jej środku, nie wali prętem w dach po otwarciu bagażnika.
Ponadto, tak postawiona antena, łamana w kierunku dachu samochodu, skutecznie rozwiązywała problem niskiego i krótkiego garażu.
Jak wymyśliłem, tak zrobiłem. Dokupiłem podstawę magnetyczną, (jakąś tanią "no name") złożyłem to w całość i... niestety!
SWR-y w tym miejscu w okolicach 3! :cry: Dodatkowo, po dołożeniu ok 1 m kabla, (bo oryginalne 3,6 było za mało) SWR-y skoczyły jeszcze wyżej. Po przeniesieniu anteny na dach, udało się ją zestroić na 1=1,3; 19=1,1; 40=1,3. Co dziwne, po odłączeniu przedłużki kabla, SWR-y pozostały bez zmian.

Pojęcia nie mam, dlaczego na dachu stroi idealnie a na klapie bagażnika - nie?
Czy to wina taniej podstawy?

Co o tym sądzicie i co radzicie? Antena na dachu wcale mi nie pasuje... :cry:
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: Sahim »

Jeśli magnes na dachu pozwala zestroić antenę na 1.1 - 1.3 to znaczy że sprawny.
Klapa widocznie ma słaby kontakt z resztą blachy samochodu - stąd wysoki swr (jeden, dlaczego piszesz w liczbie mnogiej?). Na klapie odbiór masz pewnie zaszumiony, tak?
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Jaka antena (max 85 cm) na klapę do sedana

Post autor: xomer »

Po co ograniczać sobie zasięg instalując antenę na klapie sedana? trochę to bezsensowne, to tak jakby kupić kilogram jabłek i połowę z nich wyrzucić pod sklepem, albo kupić odtwarzacz CD z radiem nie mając płyt CD.

Jak chcesz, aby sprzęt działał na miarę swoich możliwości zainstaluj go we właściwym miejscu, jak chcesz, aby sprzęt działał jako tako, to postaw na klapie. Prawa fizyki...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”