Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak ?

Tu pytamy co kupić , do auta , domu, reczniaka itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

niuniek_84
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-28, 23:06
Lokalizacja: Toruń

Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak ?

Post autor: niuniek_84 »

Wybaczcie Koledzy za dość banalne pytanie, ale troszkę wyszedłem z obiegu, a nie dam rady przeczytać wielu postów by się dokształcić w 2 dni.

CEL:
- montaż 29 mobilnych radiostacji w autach ciężarowych i maszynach rolniczych,
- instalacja 2 baz komunikacyjno nadzorujących,
- obszar działania stacja baza - mobil do 10km (wieś + centrum małego miasta)
- obszar działania mobil - mobil maksymalnie do 3km (głównie wieś, jako komunikacja w terenie)
- zasada komunikacji to nadawanie grupowe do wszystkich z bazy oraz komunikacja z pojedynczym mobilem.

Generalnie poprzedni rok leciałem na telefonie GSM i ogarnięcie ponad 20 chłopa z niedoładowanymi telefonami i brakiem kasy na kartach wykończyło mnie.
Gdyby byli młodzi dostali by terminale oparte o telefon android i aplikację jak dla taksówek, ale muszę wrócić do korzeni gdzie nadawało się zwykłymi stacjami radiowymi.

Pytanie:
- jaką częstotliwość nadawania wybrać ? ( chodzi mi by w razie nieudanego projektu łatwo odsprzedać radia na fale które inni używają najwięcej)
- myślałem nad jakimś PMR, ale boję się że ręczniak nieda rady, a nie mogę znaleźć wersji do montażu w auto może jakiś duobander ?

Ogólnie można by iść w tradycyjne CB, ale na pewno znajdzie się jakiś dzieciak który będzie blokował falę jak tylko znajdzie ruch na kanałach dlatego myślę o innych mniej dostępnych falach na których siedzą ludzie rozsądni ... choć wiem, że nikt z nas nie będzie miał oficjalenego pozwolenia na nadawanie.
Mobil: President Grant II + Densei 2002 Konektor + podstawa Sirio Twin PL + SS1200 + Sirio Silver 100
Baza1: Stabo XF 5012 i Lincoln I + impuls 30A + SIRIO-827 5/8
Baza2 Aaronia Spectran NF-5035 i HF-6065 + Option 022 20dB + Hyper Log + EMC
Sprzedaż: Alan 42, Intek H-510, Canva 278, JFK2
Awatar użytkownika
arekko
Posty: 262
Rejestracja: 2012-01-01, 22:54
Lokalizacja: NDM

Re: Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak

Post autor: arekko »

niuniek_84 pisze: nikt z nas nie będzie miał oficjalenego pozwolenia na nadawanie.
a dlaczego nie?
wrzuć na alle "pozwolenie radiowe". Masz 2 częśtotliwości (2m/70cm).
Do łapki/samochodu jakieś Baofengi + ew antena na dachu, na bazę jakaś X300 i powinno oblecieć
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak ?

Post autor: cassiopeia »

za 140 PLN masz bao uv5r z pozwoleniem do 2026 roku
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
MarcinMMz
Posty: 341
Rejestracja: 2010-12-19, 11:47
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak ?

Post autor: MarcinMMz »

U mnie w mieście jedna z lokalnych "korporacji" taksówkarskich wciąż działa na CB, z tym że na konkretnym kanale poza podstawą (raz w prawo). Z tego co udawało mi się podsłuchać (byłem ciekawy kto to nadaje) to realizowane łączności są nawet do 20km pomiędzy baza a mobil; zaznaczam, że antena centrali była i jest zamocowana dość wysoko bo na budynku o wysokości gdzieś (orientacyjnie) około 3 piętra bloku.
Jakoś temat ogarniają... Na bazie jedziesz z np. Alanem 87 i po temacie. W autach radia z możliwością przeskoczenia poza podstawę ale nawet te najtańsze radyjka teraz to oferują bądź można taką możliwość odblokować.

Pomysł do rozważenia ale na pewno trzeba byłoby podliczyć koszt radyjek do samochodów.
Alan i wszystko jasne...
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Budowa małej infrastruktury - 29 aut + 2 bazy - co i jak ?

Post autor: SP9 »

Jak wyżej - pozwolenie radiowe na 2m/70cm i z głowy.
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić ? ? ”