Albrechat AE-5890

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Post autor: kedar1 »

no to :bravo:

ja pamięci jeszcze nie rozkminiałem więc nie pomogę,
857d
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Almighty »



Procedura konwersji do KF Albrechta 5890EU w wersji "6-PIN".

Radio przychodzi z domyślnie ustawioną zworką na PIN 5 i 6 (pozycja 3 na zdjęciu) - która zezwala na ustawienie domyślnych standardów E, PL, dE, UK, US

Obrazek

1. Wyłączamy radio, odkręcamy dolna pokrywę i przestawiamy zworkę na PIN 3 i 4 (pozycja 2 na zdjęciu).

2. Włączamy radio + M-LOAD i gałką zmiany kanału ustawiamy - kod "4" (zakres 24.7150MHz - 29.6550Hz)

4. Wyłączamy radio i usuwamy zworkę z PIN 3 i 4 (pozycja 2 na zdjęciu) - czyli w radiu nie ma żadnych zworek odpowiadających za zakresy częstotliwości.

5. Przykręcamy dolna pokrywę i działamy.

Zmiany zakresów częstotliwości realizowane są na bazie przycisków 9/19 (w trybie KF nie działa szybka 9/19) - czyli zakresy od 1U (24.7150MHZ) - 1A - 1B -1C - ... - 1 _l (29.6550MHz).

Wszystkie ważniejsze monitory można zapisać w 5 komórkach pamięci - wszystkie poza tymi z 1E (zakres podstawowej 40-ki) - ponieważ ten zakres ma dodatkowe 5 komórek pamięci. Czyli można mieć pod M1 np. 26.4250MHz, pod M2 np. 27.5550MHz a pod M3 29.6550MHz, ale już pod M4 nie zapiszemy np. 27.1800MHz - trzeba przeskoczyć na zakres 1E i tam zapisywać w komórkach M1, M2, M3, etc. W komórkach pamięci zachowane są częstotliwość, modulacja, filtry i pewnie inne ustawienia.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gekon
Posty: 28
Rejestracja: 2012-06-11, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gekon »

Koledzy posiadający to radio dajcie znać jak się zachowuje w mobilu, uwzględniając podstawę w AM oraz pracę na wstęgach.
Albrecht AE-5890EU
Uniden PC68 Elite
President James x 2
Stabo XM 5012
Sirio ML-145
President Missouri
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Post autor: kedar1 »

cały czas się zbieram żeby coś więcej napisać ;-),
po ponad miesiącu użytkowania zarówno w mobilu jak i na bazie muszę powiedzieć że jestem bardzo zadowolony z zakupu.

co do zachowania w mobilu, to bardzo przyzwoicie radzi sobie z zakłóceniami od samochodu ( nawet z alternatorem w wilgotny dzień, gdzie inne radia wyją )

z wad, to można narzekać na ukryty rfgain, ja mam cały czas ustawiony na max level ( poziom 10), ustawienie na 9 powoduje wycinanie praktycznie wszystkiego poniżej 8-9S,
pozostałych poziomów nie miałem cierpliwości testować :-)
radio ma niewielkie rozmiary, i dość łatwo można je upchnąć
przyzwyczajenia wymagają gały które dość lekko chodzą,
pokrycie gumą które wydawało się być wadą, okazało się bardzo praktyczne.
gałkologię i guziki stosunkowo łatwo opanować i kręcić bezwzrokowo
w mojej wersji jest 5 pamięci u kolegi 10
głośnik przyzwoity, nie ma konieczności dawania zewnętrznego.

to tak tyle z luźnych przemyśleń, jak potrzebujesz jakieś bardziej konkretne info to pytaj.
generalnie przyzwoite radio.
857d
Awatar użytkownika
gekon
Posty: 28
Rejestracja: 2012-06-11, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gekon »

kedar1 pisze:można narzekać na ukryty rfgain, ja mam cały czas ustawiony na max level ( poziom 10), ustawienie na 9 powoduje wycinanie praktycznie wszystkiego poniżej 8-9S,
pozostałych poziomów nie miałem cierpliwości testować :-)
Czyli dobrze rozumiem, że rfgain jest praktycznie nie użyteczny? Myślałem, że pomimo tego iż jest cyfrowy to będzie się zachowywał nieco lepiej, tym bardziej, że ludzie nie narzekają na rfgain w AE 5800.
Orientuje się ktoś czy da się zmodyfikować ten rfgain, aby był bardziej użyteczny?
Albrecht AE-5890EU
Uniden PC68 Elite
President James x 2
Stabo XM 5012
Sirio ML-145
President Missouri
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Post autor: kedar1 »

tak, rfgain niby jest, ale jakby go nie było :-)

nie przeszkadza to jakoś szczególnie w użytkowaniu.
ustawiasz na 10 i zapominasz o temacie.
pewnie można to jakoś poprawić, ale wymaga to raczej jakichś zaawansowanych działań, albo ze spawarką albo z programowaniem ;-)
857d
Awatar użytkownika
gekon
Posty: 28
Rejestracja: 2012-06-11, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gekon »

No i dziś odebrałem paczkę z moim AE-5890EU (dzięki Almighty), na szybko podłączone do auta no i pierwsze wnioski :)
Radio całkiem ładne hehe (wiem zaczynam od "najważniejszego"), potencjometry lekko gumowe i dość lekko chodzące ale w mojej ocenie całkiem fajne, jedno co mnie lekko denerwuje to "mało precyzyjna" gała od zmiany kanałów - potrafi przełączyć kanał/funkcję bez "klika", albo przeskoczyć szybko o 2 pozycję, myślę, że do ogarnięcia w dłuższym użytkowaniu.
Radia na razie nie odblokowałem bo nie wiem jeszcze czy zostanie u mnie na stałe, to wyjdzie za kilka/kilkanaście dni i do tego czasu nie chcę zrywać plomby.
Jeśli chodzi o gałkologię to jest całkiem ok, szybko do ogarnięcia, brakuje mi rfgain-a jako osobnego potencjometru.
Radio po podłączeniu, ładnie zaświeciło, piknęło no i zaszumiało :) Po przesiadce z jamesa czy stabo, albrecht posiada dość spore szumy własne. Zdecydowany + za filtry, z mojego japońskiego dieselka nic nie siało.
Chwilę posłuchałem w SSB i muszę powiedzieć, że pracuje całkiem fajnie a nawet rzekłbym super. W AM trochę gorzej, niestety aby w radiu zapadła cisza, sq musiałem rozkręcić powyżej godz 12, nie wiem czy inni też tak mają czy to tylko u mnie w dzisiejszych warunkach.
Przy skręceniu rfgain do wartości 8, sq można było ustawić na godz 11 i było w miarę ok. tzn nie wycinało wszystkiego, przepuszczało stację nadające ok min 3s.
Radyjko mi się podoba, musimy spędzić razem więcej czasu i wtedy się okaże czy ze mną zostanie czy nie.
Na chwilę obecną wniosek jest taki, że radyjko zdecydowanie lepsze do SSB niż do AM.
Za kilka dni spróbuje coś dopisać jak się do siebie bardziej przekonamy ;)
Pozdrawiam
Krzysiek
Albrecht AE-5890EU
Uniden PC68 Elite
President James x 2
Stabo XM 5012
Sirio ML-145
President Missouri
Foorio
Posty: 168
Rejestracja: 2009-03-16, 20:02
Lokalizacja: Slubice

Re:

Post autor: Foorio »

Almighty pisze:Procedura konwersji do KF Albrechta 5890EU w wersji "6-PIN".

Radio przychodzi z domyślnie ustawioną zworką na PIN 5 i 6 (pozycja 3 na zdjęciu) - która zezwala na ustawienie domyślnych standardów E, PL, dE, UK, US

Obrazek

1. Wyłączamy radio, odkręcamy dolna pokrywę i przestawiamy zworkę na PIN 3 i 4 (pozycja 2 na zdjęciu).

2. Włączamy radio + M-LOAD i gałką zmiany kanału ustawiamy - kod "4" (zakres 24.7150MHz - 29.6550Hz)

4. Wyłączamy radio i usuwamy zworkę z PIN 3 i 4 (pozycja 2 na zdjęciu) - czyli w radiu nie ma żadnych zworek odpowiadających za zakresy częstotliwości.

5. Przykręcamy dolna pokrywę i działamy.

Zmiany zakresów częstotliwości realizowane są na bazie przycisków 9/19 (w trybie KF nie działa szybka 9/19) - czyli zakresy od 1U (24.7150MHZ) - 1A - 1B -1C - ... - 1 _l (29.6550MHz).

Wszystkie ważniejsze monitory można zapisać w 5 komórkach pamięci - wszystkie poza tymi z 1E (zakres podstawowej 40-ki) - ponieważ ten zakres ma dodatkowe 5 komórek pamięci. Czyli można mieć pod M1 np. 26.4250MHz, pod M2 np. 27.5550MHz a pod M3 29.6550MHz, ale już pod M4 nie zapiszemy np. 27.1800MHz - trzeba przeskoczyć na zakres 1E i tam zapisywać w komórkach M1, M2, M3, etc. W komórkach pamięci zachowane są częstotliwość, modulacja, filtry i pewnie inne ustawienia.

pzdr.
Czy możesz coś powiedzieć o mocy radia po modyfikacji? Czy modulacja na fabrycznym micu po modyfikacji w AM jest do przyjęcia? Mam ten model i przymierzam się wkrótce do zainstalowania na bazie, więc konieczne będzie odblokowanie. Jeszcze go nie otwierałem, a zdjęcie które umieściłeś jest trochę rozmazane więc w razie problemów liczę na pomoc:)
Albrecht AE 5890 EU + PAN DM432MT + President Virginia - zamiennie - Albrecht 6110 + President Virginia.
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Re:

Post autor: Almighty »



Nie pamiętam co się działo z mocą (chyba poszła do góry), ale wyjęcie jednego jumpera jest dziecinnie proste. Tu nie ma strachu ;)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Albrechat AE-5890

Post autor: kedar1 »

moce po odblokowaniu podałem w pierwszym poście.
jak otworzysz radio to będziesz wiedział o co chodzi, nawet z tym lekko nie ostrym zdjęciem.
857d
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Re: Albrechat AE-5890

Post autor: suzu4x4 »

jeśli kogoś by interesowało zamieszczam krótki filmik z odsłuchem AE5890 na SSB na 10m:

http://youtu.be/ndP7BHKTorU

antena SIRIO AS100 postawiona na balkonie :mrgreen:
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
A35
Posty: 13
Rejestracja: 2016-04-01, 18:31

Re: Albrechat AE-5890

Post autor: A35 »

Witam serdecznie i mam pytanie czy Albrecht AE-5890 jest tym samym radiem z identycznymi funkcjami i taki sam wewnątrz co Yeticom Optima MKIII? http://www.cbradiomagazine.com/Radio%20 ... erview.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
A dokładnie chodzi mi o to radio - czy Albrecht po rozblokowaniu jest funkcjonalnie identyczny : http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-OPTIM ... 1908933945" onclick="window.open(this.href);return false; ?
A35
Posty: 13
Rejestracja: 2016-04-01, 18:31

Albrechat AE-5890

Post autor: A35 »

Poszukałem, zainteresowałem się i już wiem że Optima ma inną płytę niż Albrecht i wygląda na lepszą konstrukcję.
Obrazek
Obrazek
Czy ktoś ma nowe wrażenia z użytkowania AE5890 EU?
A35
Posty: 13
Rejestracja: 2016-04-01, 18:31

Albrechat AE-5890

Post autor: A35 »

Płyta Albrechta jest najbardziej podobna (przeprojektowana zapewne pod nowy użyty procesor) do radioamatorskiego radia 10m HTX-10 sprzed wielu lat. Nawet na schemacie serwisowym Albrechta z tego linku http://www.cbradio.nl/abrecht/Service_M ... EU_ENG.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;, widać w pewnym miejscu oznaczenie HTX-10. Poniżej zdjęcie starego HTX-10.
Obrazek
Zdjęcia z tego i poprzedniego postu nie są mojego autorstwa, a jedynie podlinkowane z sieci.
----
Ponieważ miałem możliwość krótkiego używania Albrechta AE5890EU (w ostatniej wersji 6-cio pinowej) i porównania go do CRT SS9900 - to powiem tylko, że jedyną moim zdaniem zaletą Albrechta jest posiadanie dodatkowo pasma 12m (co dla osób posiadających lub zamierzających zrobić licencję krótkofalarską może mieć istotne znaczenie). Poza tym SS9900 (AT6666) przewyżasza to radio pod każdym względem.
Awatar użytkownika
daniel e36
Posty: 140
Rejestracja: 2010-07-31, 20:34
Lokalizacja: kalisz

Albrechat AE-5890

Post autor: daniel e36 »

Panowie czy p-erka vr407 jest od ogranicznika a raczej od regulacji modulacji . :roll: . Bo radio posiada strasznie cicha i plaska modulacje , nawet po zamianach mikrofonów nie ma różnicy.
1 mobil- President George President Missouri PAN DM 432 MT i głośnik Benefon
2 mobil cobra 200 GTL DX SS 1200 KPO NM 452 filipińczyk ASTATIC ROAD DEVIL RD 104
3 mobil Alan 18 President Missouri Astatic Road Devil RD 104
ODPOWIEDZ

Wróć do „Albrecht”