Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Almighty, Czyli pokrętło CLAR nie ma jakiejś dokładniejszej regulacji w ustawieniach ? czyli będzie tak jak mówisz bo to bliskie odległości były 30 KM w lini prostej na tym przykładzie.

Czyli mam wszystko ok pod tym względem regulacji odbioru, tylko korespondent ma coś przewalone u siebie i taki efekt ?
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Almighty, Z bazy jaki sprzęt dokładnie nie wiem
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Almighty »



Trzeba z innymi porozmawiać. Mogło być tak, że temu Panu na bazie brakowało prądu (zasilacz nie wyrabiał) i wtedy takie "bulgotanie" słychać. Popytaj też kolegów w okolicy, z radiami KF, czy stoisz w częstotliwości w USB / LSB.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Almighty, Będę badał sprawę dalej inaczej sprzęt trafi do sprzedawcy jeżeli będzie tak samo.Jutro będę nasłuchiwać np AT jeżeli będzie problem dalej taki sam że do nikogo nie będę potrafił się dostroić to najwyraźniej coś jest ze sprzętem.
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: angel_dark666 »

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... EBUUb16ehg" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

angel_dark666, Dzięki że to udostępniłeś :-) w zasadzie grzebać w nim nie będę bo stracę gwarancję :-D ale z pewnością się przyda ;-)

BTW:
Wczoraj tb. sobota radio ręczne pracowało na zew antenie aku 1900mah naładowane MAX od godz 14 do około 22 drugiej z przerwami między godzinami (nadawanie odbiór AM,FM,USB.LSB) testy z grupą 11 FM mojego nabytku.Rozmowa łącznie 1 godz, dzisiaj włączam radio o 10 na AT 27.555 na odsłuchu po 10 minutach padło. :rofl:

Ogólnie z opinni innych w AM modulacja cichutka ale czytelna w fm daje radę w USB hula że się dziwią że z ręczniaka lecę :rofl: ale trzeba liczyć się z tym że co najmniej można zrobić parę krótkich QSO bo zasilanie na jednym zestawie szybko się kończy :mrgreen:

Radio wywołało bardzo duże zainteresowanie wśród stacjonarek lokalnych.

Jeszcze radio czeka na test terenowy ale jakoś nie potrafię się zebrać może w okresie świątecznym znajdę więcej czasu hyflex i ori helikalka czeka na testy.

Na razie muszę dobrze osłuchać SSB ponieważ występuję problem z dostrajaniem się do korespondenta a jak na złość radio padło dzisiaj a i cisza radiowa panuję :sluch: :cry:
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: angel_dark666 »

Ja nie mam problemu z dostrajaniem sie:) na AM tylko zewnętrzny mikrofon pomaga:)
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Re: Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

angel_dark666 pisze:Ja nie mam problemu z dostrajaniem sie:) na AM tylko zewnętrzny mikrofon pomaga:)
Dlatego muszę to obserwować bo mnie to matwi
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Mam to radio, jest beznadziejne jako radiostacja przenośna, lecz pod anteną stacjonarną jest ok. Dlaczego jest takie beznadziejne ?, czułość odbiornika - zerowa po prostu, kolega ma takie samo i też jest tak samo, alan 42 multi jest kilka razy czulszy. Modulację jak na ręczniaka ma dobrą, nie tak jak intek 510 czy 520 (naprawdę przepiękna modulacja) ale jest trzeci za Randym od Presidenta (AM modulacja).
Pobiera też ogrom prądu na nasłuchu, mi przy akumulatorze 2000mAh nowym i zadbanym też wytrzymuje z ledwością te 10 godzin , ale ten czas głownie w stanie czuwania.
O dziwo bardzo dobry głośnik jak na takie maleństwo :-)

Z anteną przenośną 18--30 cm to radio nie słyszy nic, stacje o sile S5(na ucho) przy A42 są tu na granicy słyszalności tła. Pod bazą jest ok. Między ręczniakami to radio jest jak radio z lat 1970.., na małych antenach słychać na 400-600m metrów w terenie poza centrum, teren prawie otwarty. Alan 42 na takich samych antenach robi 2,5 km a to ogromna różnica. (radiostacje prawidłowo trzymane - wysoko i anteny oddalone od głowy o 20 cm)
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: angel_dark666 »

Dobra recenzja, powiemk tak, ostatniio uzywam w aucie z mikrofonem zew i SS1200, nawet przyzwyczaiłem sie do obsługi:) w takim zestawieniu działa super nawet przy tych 3 watach, z 50cm anteny nie orginalnej zrobilem para łącznosci i daje rade:)
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7781
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Hasan-Łódź »

Defcio pisze:czułość odbiornika - zerowa po prostu, kolega ma takie samo i też jest tak samo, alan 42 multi jest kilka razy czulszy.
Interesujące. Poproszę o metodologię pomiaru. Wybacz, że się czepiam, ale udowodniłeś już kilka lat temu, że trochę z tym kiepsko.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Jeśli zasilacz radio z samochodu osiągi znacząco poprawiasz ponieważ dostarczasz dużo silniejszy sygnał RF poprzez kabel zasilający i obudową samochodu który stanowi skuteczną przeciwwagę |(nawet gdy pracujesz na antenie przenośnej).
Praca na akumulatorze z anteną przenośną, nawet bardzo długą obnaża słabość odbiornika.
Mój egzemplarz generuje moc pomiędzy 2,2W przy akumulatorze zaraz odłączonym od ładowarki po 24 godzinach ładowania do około 1,1W przy kończącym się akumulatorze , gdy niedługo zapali się kontrolka braku zasilania. Pod zasilaczem 13,8V generuje równe 3,9 - 4,0W AM. Pomijam tu adapter który przez swoje przewody słabej jakości powoduje dość silny spadek napięcia przy pracy nadajnika i moc jest niższa.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Nie mierzyłem na sprzęcie lecz w teście praktycznym (ponad 2 lata testów w terenie).
Masz sprzęt, zmierz i sam zobaczysz.

Metodologia stosowana przez najlepszych specjalistów na świecie jest trochę inna niż typowy pomiar dla 10 , 12 czy 20dB S=N/N. Jest bardzo rzeczywista dla słabych sygnałów jakich pracują radiostacje przenośne , to zupełnie inne warunki niż te dla samochodów czy stacji bazowych.

Podłącza się generator sygnałowy z zewnętrzną modulacją której treść zawiera kilka zdań (modulacja 70-80% bez kompresji), potem stopniowo , od zera powiększa się napięcie wyjściowe aż człowiek (kilka osób o zróżnicowanym słuchu) słuchający sygnału będzie w stanie w normalnych warunkach oddalenia ucha od głośnika i przy połowie głośności maksymalnej radiostacji rozumieć w 100% treść sygnału. Maksymalna głośność radiostacji to ustawienie w którym zmodulowany (typowo w 80%) silny sygnał (9S+30dB, lub inny powodujący maksymalną pracę ARW) i maksymalną wartość z demodulowanego sygnału, powoduje 10% zniekształcenia nielinowe wzmacniacza akustycznego) , potem pokrętłem regulacji głośności zmniejszamy wartość do 1/4 wartości mocy lub 1/2 wartości napięcia akustycznego na głośniku. Potem już tylko obiektywna procedura pomiaru czułości odbiornika. Warto tu dodać że przy takim teście ważne są też inne elementy toru radiowego jak głośnik, komora akustyczna i pasmo przenoszenia wzmacniaczy m.cz.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: januwojt »

Jak na ''ucho'' określić 10% zniekształceń nieliniowych wzmacniacza audio ?? O jakiej komorze akustycznej mówisz skoro testujemy sprzęt ręczny w otwartej przestrzeni , a pasmo przenoszenia jest dość jasno określone , typowe dla sprzętu CB i danej emisji . Cała metodologia dość wydumana i dla mnie mało wiarygodna .
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7781
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Hasan-Łódź »

Defcio pisze:Nie mierzyłem na sprzęcie lecz w teście praktycznym (ponad 2 lata testów w terenie).
Masz sprzęt, zmierz i sam zobaczysz.

Zgadza się. Mam, pomierzyłem i bajki waćpan opowiadasz :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Albrecht”