Mała antena do DX

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

ra_fcio
Posty: 5
Rejestracja: 2013-07-17, 21:56
Lokalizacja: Poznań

Mała antena do DX

Post autor: ra_fcio »

Witam,
jak w temacie, chcę zainstalować niewielką antenę na domku w ogrodzie, 1-2m nad ziemią.
Wiem że wyżej by było lepiej, ale takie mam możliwosci aktualnie.
Pytanie do osób co przerabiały rożne anteny, co będzie w tych warunkach możliwie najlepiej pracować, nie zależy mi na zasięguu lokalnym, antena ma służyć do pracy DX.
Myślałem nad 1/2 fali, podobno nisko nad ziemią ma dobry kąt promieniowania dla zasięgu DX, nie może być dłuższa niż 1/ fali.
Jakieś porady?
Z góry dziękuję :-D

73
ra_fcio
Posty: 5
Rejestracja: 2013-07-17, 21:56
Lokalizacja: Poznań

Mała antena do DX

Post autor: ra_fcio »

Maksymalna długość fizyczna anteny to 1/2 fali, ale wolałbym coś krótszego gdyby działało podobnie.

73
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Mała antena do DX

Post autor: SP9 »

Połówka nóżki nad ziemią potrafi ciekawie się zachowywać, antena żeby dobrze działała musi być długa ... Można pobawić się z np mobilową antenka - 2m na magnesie np do parapetu gzymsu lub na blaszanym dachu - ale to raczej do zabawy lokalnej.
Inną kwestią jest to że jak nie ma propagacji .... to zapomnij o DXsach, a jak jest to za zwykłym dipolu latasz po świecie....
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Rysiek9
Posty: 30
Rejestracja: 2014-05-25, 17:57
Znak/ranga: 161BD866

Mała antena do DX

Post autor: Rysiek9 »

Spróbuj antenę 1/4f podobno na wys.1.3m nad ziemią ma najlepszy kąt promieniowania.poczytaj Właściwości anten pionowych.A jeśli przeciwwagi zamontujesz w poziomie i ją nieznacznie wydłużysz i to kąt elewacji znacznie się zmniejszy.Mam w ogrodzie dipol inverted wykonany z rurek aluminiowych na wys.około 2,5m i jak jest propa...robie na nim dużo D-xsów.Wiadomo chodzi o fale odbitą.73
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Mała antena do DX

Post autor: Francuz »

Aktywując szczyty w programie SOTA nie raz złapałem do logu Nową Zelandię.
Byle jaka antena, byle jaka moc, ale na pewno była propagacja a jeszcze pewniej chwilowe "otwarcie" i to jest o wiele ważniejsze niż antena, która jak jeden z kolegów wyżej napisał im dłuższa tym lepsza ;-)
Ja bym pomyślał o rozwieszeniu drutów, najlepiej antena zamknięta, ale i dipol da radę.
Druty nie muszą być wysoko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”