Antena 1/4 fali - czy to rzeczywiście się zestroi ?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Antena 1/4 fali - czy to rzeczywiście się zestroi ?

Post autor: pasek888 »

Witam,

zgłaszam się z zapytaniem. Czy pręt o długości 1/4 fali zestroi się logicznie przy takim montażu ?

Obrazek

Fotka pochodzi z tej aukcji: http://cgi.ebay.de/CB-FUNKANTENNE-DV-27 ... 4733wt_704

Ze względu na prostotę wykonania, chcę ją zrobić samodzielnie, ale z ruchomym promiennikiem (góra-dół) do strojenia.

Teoretycznie antena 1/4 fali powinna mieć minimum 2 przeciwwagi o tej samej długości pod kątem 135 stopni.
Ale czy montaż takiej anteny (w tym przypadku na główce DV) np. na dachu samochodu lub na opierzeniu dachu w domu/bloku (w tym samym miejscu stoi teraz WA27 zestrojona na 1.1 - ta sama główka, na której miałaby stanąć ta 1/4-falówka) będzie miał sens i rzeczywiście się zestroi jak należy ?
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Jak nie postawisz i nie podłączysz pod analizator to się nie dowiesz.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
apendix
Posty: 6
Rejestracja: 2010-02-21, 14:24
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: apendix »

Jak ta rynna jest metalowa i będzie robić za przeciwwagę... to można pogdybać. A nie lepiej jakaś baseloaded? Promiennik koło 1.3m i cewka w spodzie.
KO01AM/JO91XM tak to jest mieszkać na południku... Od 1.10-30.06 JO91RS 73!!
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

Besserwisser pisze:Jak nie postawisz i nie podłączysz pod analizator to się nie dowiesz.
to jest chyba najwłaściwsza odpowiedź :)
wolę taką niż gdybanie, jeśli ktoś nie próbował :)
a udało mi się taką wyrwać za cenę kosztów samych materiałów, z której chciałbym ją zrobić, więc w przyszły weekend będę ją testował na aucie (oczywiście stojąc), a potem (jeśli się sprawdzi jako tako na samochodzie) na dachu budynku.
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

pasek888 pisze:jeśli ktoś nie próbował :)
ja próbował na aucie.

na maszcie nie próbowałem po zniechęciły mnie dodatkowe przeciwwagi... w końcu na maszcie wylądowała lemm magnum z poziomymi metrowymi przeciwwagami...



viewtopic.php?t=4868


Obrazek



U mnie na aucie zestroiła się 1.4 (powiedzmy na zwykłym mierniku ;-) )



gdzieś w necie był opis jak gościu na strychu rozwiesił w pionie z drutu miedzianego promiennik i pod odpowiednim kątem 3 przeciwwagi w dół. i działać powinno.
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

u mnie na dachu w domu są warunki bardzo podobne jak na klapie czy na dachu w aucie, więc chyba warto się pobawić, ponieważ przeciwwagą w tym wypadku jest po prostu dach auta czy opierzenie na dachu budynku :)
domino.pl, a jak z osiągami ? było lepiej jak na 2m antenie samochodowej ?
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

pasek888 pisze:a jak z osiągami ? było lepiej jak na 2m antenie samochodowej ?

nie... trzeba by się zastanowić co jest lepsze np. w promieniowaniu ... czy stal czy aluminium czy miedziany drut...

Ogólnie mówiąc o moich testach ze znajomym na bazie -odległosć 50 km, to stwierdzić mogę że w porównaniu z moim helikalem 170 cm (fotek nie ma na forum,bo zniknęły z serwera) to rewelacji nie było... odbiorczo było podobnie, nadawczo może troszkę lepiej z 266 cm, ale duża przesadą by było gdybym powiedział że z 1/4 fali była lepsza...

wiele czynników ma znaczenie w jaki sposób antena bedzie pracowała... chociażby grubość promiennika i tworzywo z którego jest wykonany promiennik :roll:
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

domino.pl pisze:wiele czynników ma znaczenie w jaki sposób antena bedzie pracowała... chociażby grubość promiennika i tworzywo z którego jest wykonany promiennik
promiennik jest z aluminium.
pozostaje mi tylko samemu przeprowadzić testy w następny weekend i porównać sprawność tej anteny z WA-27. ale coś mi się też wydaje, że dużych różnic nie będzie, albo WA pobije tę 1/4 fali.
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

prawdopodobnie w piątek testy na dachu :) dam znać co lepiej idzie ;)
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Gp 1/4 ma nie za dużą sprawność ale.... może będzie lepiej :)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

Więc dziś po "teście". Antena zestroiła się bez problemu. Na dachu auta, na 12.5cm magnesie od Sirio SWR wynosił między 1,1 a 1,3 na całej 40-stce.
Na dachu bloku, antenka chwilowo wylądowała w miejscu WA-27. SWR między 1,2 a 1,4. W mieście sygnałowo było to samo - odbiorczo i nadawczo. Dalej nie dało mi się tego przetestować, nie było nikogo z bazy. Ze względu na to, że środek ciężkości w pręcie 1/4 fali jest duuużo wyżej niż w "brzyduli" oraz dość giętkie opierzenie, na którym zamontowałem uchwyt i główkę - ćwierćfalówka wygięła się w jedną lub drugą stronę. Rozwiązaniem byłyby po prostu odciągi, ale uznałem, że skoro osiągi są podobne do osiągów na WA-27, to po co ryzykować.
Natomiast antena bardzo dobrze się sprawdza w samochodzie na postoju. Oczywiście można mieć zawsze 2m antenę mobilową na dachu i będzie to chodziło podobnie. Ale koszt takiej 1/4-falówki to 50zł.

Fotki:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek-TJE
Posty: 771
Rejestracja: 2010-12-25, 14:38
Znak/ranga: 161CBF147
Lokalizacja: TJE

Post autor: Piotrek-TJE »

gdzieś w necie był opis jak gościu na strychu rozwiesił w pionie z drutu miedzianego promiennik i pod odpowiednim kątem 3 przeciwwagi w dół. i działać powinno.
Daję link: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1189922.html ;-)
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Antena 1/4 fali - czy to rzeczywiście się zestroi ?

Post autor: zenobek »

pasek888 pisze:Czy pręt o długości 1/4 fali zestroi się logicznie
Bez jakichkolwiek przyrządów nie sposób stwierdzić czy zestroi się LOGICZNIE (a co to za nowomowa)?

Natomiast inna rzecz przykuła moją uwagę. Ta antena jest zasłonięta przynajmniej z dwu stron. Jaki jest sens w stawianiu anteny, która nie widzi horyzontu. Po to człowiek pierwotny wynalazł maszt :mrgreen: żeby z niego korzystać. Gdybam: tam jest pewnie taki ładny komin...... I aż się prosi przymocować do niego taki niewysoki 3-metrowy maszt....... A na maszt antenę i pomajstrować przy niej.....

Rozwiązanie, które proponujesz odpuścił bym sobie......

aloha
zenobek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”