Siro performer 5000 MEGA problem z SWR

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

jareko20 pisze:Dokładnie jak pisze Hassan przy dmuchaniu, gadaniu tak się dzieję że SWR wzrasta do 3.5 prawie na każdym kanale, przy samej nośnej jest w miarę ok. Miernik KPO.
Kolego oddychaj, spokojnie, postaw antenę na magnesie (nawet tym od ML'ki), sprawdź SWR jak wygląda na kanałach 1-20-40 (nie chodzi o wielkości tylko przebieg) i zapodaj na forum. I daj wreszcie spokój z tym relingiem bo jak zaczniemy kopać dalej w przeszłości auta to okaże się że w miejscu gdzie jest "instalacja antenowa" mamy kawałek przystanku autobusowego.

P.S oczywiście miernik jest kalibrowany przed każdym pomiarem (chyba że krzyżowy)
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Ludzie czytajcie też wyżej. Udało mi się zestroić tą antenę tak: k1 - 2.0, k20 - 1.5, k40 - 1.2
i przy samej nośnej tak miernik KPO pokazuje, natomiast jak zaczynam gadać przez mik. SWR rośnie do prawie 3.5 i to na całej czterdziestce. Co do kalibracji - Tak biegałem po kanałach i za każdym razem kalibrowałem, czasu kupe przy tym spędziłem i dlatego mi to nie daje spokoju.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

Przy takich parametrach 3,0 :shock: swr nie należy podłączać cb radia.
A to dla czego ??!! przecież nie musi nadawać a w słuchaniu średnio to przeszkadza :-P :mrgreen:
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

Kolejny sponiwierany przez\ T5000 :mrgreen:
YIP YIP
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Wiem że niektórzy mają ją na relingach bez dodatkowej masy i to działa a tu nie chce tak jak powinno. Hasan może chociaż Ty mi powiesz co może być z tym rosnącym SWR podczas rozmowy bo jako jedyny chyba ten problem zauważyłeś.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

HjeniuC pisze:Kolejny sponiwierany przez\ T5000 :mrgreen:
I tym optymistycznym akcentem kończę polemikę :mrgreen: :-P reasumując z gówna bata nie ukręcisz :mrgreen: :-P
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

jareko20 pisze:
Besserwisser pisze:
Hasan-Łódź pisze:Jaki masz miernik, że przy dmuchaniu w mikrofon zmienia pomiar SWR?
Wbudowany ;)
Kolejny raz kolego Besserwisser udowadniasz jakim jesteś cwaniakiem i pisz poprawniej, ale nie o tym chcę pisać. Dokładnie jak pisze Hassan przy dmuchaniu, gadaniu tak się dzieję że SWR wzrasta do 3.5 prawie na każdym kanale, przy samej nośnej jest w miarę ok. Miernik KPO.
Jestem praktykiem używającym porządnych przyrządów pomiarowych i nie montujących anten jak wygodnie tylko tak, jak to się robić powinno. Też mam antenę zamontowaną w otwór po relingu i mam SWR 1.05 i rezonans na 27.200 MHz.
Masz g0wniany montaż i oczekujesz cudów.
Zrób to porządnie a nie jak byle patałach z kontenerka na wylotówce i zacznie wszystko grać.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
161NT111
Posty: 224
Rejestracja: 2011-03-26, 21:51
Lokalizacja: Stargard Szczecinski

Post autor: 161NT111 »

natomiast jak zaczynam gadać przez mik. SWR rośnie do prawie 3.5 i to na całej czterdziestce.
Poprostu ku...a.
Twoja antena jest dalej nie zamontowana.
Zła długość przeciwag.
Przy modulacji swr powinien minimalnie opadać [mod AM i FM].
Sprawdziłem to na trzech radiach i przy rożnym swr 1.5 2,0 2,5 3,0.
Reakcja jest ta sama, przy modulacji swr minimalnie opada o 0,1.
Zrób z tym porządek wywal to z relingu .
73.
PUŚĆ MI BIBCZYKA , TO BĘDĘ WIEDZIAŁ KIM JESTEŚ !! !!
Gdy będę mówił damskim głosem , to proszę się nie dziwić !!!
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Jak Wy fachowcy się stresujecie. Czyli chodzi tylko i wyłącznie o przeciwwagę, to ona jest przyczyną wzrastania SWR podczas modulacji pomimo względnych wartości SWR po zestrojeniu anteny? Czyli zostaje magnes :evil:
Ostatnio zmieniony 2011-06-09, 22:43 przez jareko20, łącznie zmieniany 1 raz.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Besserwisser pisze:Zrób to porządnie a nie jak byle patałach z kontenerka na wylotówce i zacznie wszystko grać.
ot to i po sprawie :-P Ja mam dziurę na środku dachu (VW Sharan) i jaką bym antenę nie wkręcił, to potrzebna tylko drobna regulacja :-)

I tym akcentem kończę rozważania, bo czuję w powietrzu że zaraz posypią się pierza :-P
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Zacząłbym od dołożenia masy. Co do miernika - nie wiem co to może być, wczoraj sprawdziłem u siebie w aucie na dwóch miernikach - Albrecht SWR-20 i K-PO 171 i nie ma takiego zjawiska jak zmiana SWR w trakcie modulacji.
Na bazie w Nissei'u też czegoś takiego nie zauważyłem nigdy...
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

No to już po wszystkich możliwych kombinacjach i udało się antenkę posadzić na tym nieszczęsnym relingu. Ale po kolei.
Najpierw podziękowania dla kolegów Kmicio i Piter1303.
I tak: po tygodniu kombinacji z doprowadzeniem masy do relingu, montowaniem dodatkowej przeciwwagi, wymianie kabla, końcówek dalej była lipa, Wszystko mierzone i niby wszystko dobre. Wczoraj był ostatni dzień walki (całe 5 godzin kombinowania) i nic, ostatnią rzeczą jaką mi przyszło do głowy to kolejna z rzędu wymiana kabla ale na ten z podstawy magnetycznej siro ml145, na którym performer bardzo ładnie stroił. I....... :shock: ...... Antenka na relingu, bez doprowadzania dodatkowych mas (brak przejścia między relingiem a karoserią) zestroiła się elegancko na 1*1.4, 20*1.2, 40*1.3. (wiem antenka będzie pracować kierunkowo, ale i tak jest bardzo dobrze).

Tak więc co poniektórym piszę aby się doszkolili w montażu anten, bo na nieumasowionym relingu również da się antenę zamontować i zestroić. (pomijając fakt kierunkowości). Ale najlepiej powiedzieć że się nie da, że to źle, że tamto źle.

Winowajcą okazał się kabel który kupowałem w pobliskim serwisie cb, (miał to być lepszej jakości rg68 i na takiego wyglądał, bo oplot był wykonany dość gęsto -"mięsiście") ale pomimo sprawdzania przejść (omomierzem), poprawnym zarobieniu wtyczek, sprawdzeniu wszystkiego niby było ok, a była lipa. Kupiłem więc drugi raz przewód u nich i znów to samo. W poniedziałek idę go reklamować co by sobie na tym przewodzie pranie mogli wieszać a nie sprzedawać go do montażu anten.
Za to na kablu oryginalnym od sirio jest wszystko w najlepszym porządku.

Koniec tematu. Można zamknąć. Sprawa wyjaśniona.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

jareko20 pisze:Tak więc co poniektórym piszę aby się doszkolili w montażu anten, bo na nieumasowionym relingu również da się antenę zamontować i zestroić.
A możesz zrobić mały eksperyment żeby zweryfikować czy aby na pewno antenę dostroiłeś?
Przedłóż przewód antenowy na beczkę o metr, dwa czy ile tam masz luźnego przewodu i sprawdź SWR jeszcze raz po przedłużeniu. Daj znać co wyszło.
B
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Już nie pisałem o tym, ale kabel jest złożony z dwóch kawałków pozyskanych z podstaw magnetycznych od sirio ml145 i sirio as100. Najpierw robiłem pomiary na 1 kablu
(był puszczony przez drzwi), a aby kabel mógł iść przez bagażnik mojego kombiaka nadłożyłem go drugim i połączyłem baryłką. Wskazania SWR nie zmieniły ani trochę (miernik Inradio od znajomego bazowca) czy to na 1 kablu, czy to na dwóch wartości te same.

Może poszukam porządnego przewodu, dam w tedy w 1 kawałku. (tylko jak będzie porządny jak poprzednie dwa to .....). Narazie zostawiam tak jak jest.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”