Czy da się jakoś poprawić ASQ w Lafayette Ermes Pro??

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

ericandor
Posty: 14
Rejestracja: 2012-07-17, 18:50
Lokalizacja: internet

Post autor: ericandor »

Witam,
jmaniek pisze:ericandor, nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Z zacytowanego przeze mnie fragmentu Twojej wypowiedzi wynika, że gdy mamy w yosanie 2204 włączone ASQ to kręcąc pokrętłem SQ możemy regulować próg otwarcia ASQ. Zgadza się ? Jeżeli tak jest to dlaczego w Yosanie 3031 Turbo poprawia się rwące ASQ :?:

Może ktoś to potwierdzić lub obalić ? :mrgreen: Ja w trakcie krótkiego co prawda do czynienia z radiem nie dostrzegłem takiej zależności. Ale może o czymś nie wiem...

PS. Znam treść wątku, który przytoczyłeś i nie znalazłem tam potwierdzenia Twojej hipotezy ;-)
Zle mnie Pan zrozumial, w przypadku Zeusa, Yosan JM-3031M i JC-2204, wlaczenie ASQ odpowiada przekreceniu galki SQ w konkretna pozycje, o czym pisalem w watku do ktorego podalem link.

Rozwijajac temat squelch, w Zeusie, Yosan JM-3031M i JC-2204 jest tylko jeden rodzaj squelch tzw. noise squelch. Wlaczenie ASQ ustawia poziom noise squelch na wartosc ustawiona na sztywno w fabryce (i krecenie galka SQ nic nie zmienia), a wylaczenie ASQ pozwala ustawic poziom noise squelch za pomoca galki SQ. W Aresie (Polmar DX-40) nie ma guzika ASQ a poziom noise squelch ustawia sie za pomoca galki SQ

W przypadku Ermesa, ASQ i galka SQ to dwa zupelnie inne rodzaje squelcha. Wlaczenie ASQ zalacza noise squelch ktorego poziom jest ustawiony na sztywno w fabryce, a wylaczenie ASQ przelacz na threshold squelch (klasyczny) ktorego poziom reguluje sie galka SQ.

Noise squelch (w wielkim uproszczeniu) zalacza sie tylko w momencie wykrycia ze ktos nadaje. Z tego co zdarzylem zaobserwowac, w radiach Lafayette i Yosan ten rodzaj squelch nazywany jest ASQ, wiec jesli radio ma opcje ASQ to prawie na pewno wyposazone jest w noise squelch.

Threshold squelch (klasyczny) (takze w wielkim uproszczeniu) zalacza sie gdy sila sygnal przekroczy pewien prog, wiec moze sie zalaczyc gdy ktos nadaje lub rownie dobrze gdy sa wystarczajaco silne zaklucenia. Jesli w opisie radia jest informacja ze max. squelch to 1000uV lub 1mV to spora szansa ze radio ma threshold squelch.

Inna sprawa ze zdarza sie ze dane producenta maja niewiele wspolnego z rzeczywistoscia, wiec trzeba uwazac :)

Pozdrawiam

Ericandor
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Post autor: jmaniek »

ericandor, wszystko jasne ;-) Teraz rozumiem, po prostu dla mnie Twoja wypowiedź była niejasna, stąd to nieporozumienie. Dzięki ;-)

Powiem szczerze, że wolę "klasyczny" SQ ;-) W 2204 ten Noise Squelch przy Sirio ML się nie sprawdzał moim zdaniem, a jak wiadomo radio nie ma RFG i w tym cały szkopuł.
ericandor
Posty: 14
Rejestracja: 2012-07-17, 18:50
Lokalizacja: internet

Re: Czy da się jakoś poprawić ASQ w Lafayette Ermes Pro??

Post autor: ericandor »

Kolego stoper86,
jak sie sprawuje ASQ w Ermesie po poprawkach ?
ericandor
Posty: 14
Rejestracja: 2012-07-17, 18:50
Lokalizacja: internet

Post autor: ericandor »

ericandor pisze:... Poprawa histerezy ASQ byloby to najlepszym rozwiazanie problemu rwania, tylko nie wiem czy da sie to zrobic...
Sam sobie odpowiem, da sie :)

Aby zwiekszyc histereze ASQ (i pozbyc sie rwania/przycinania) trzeba zastapic rezystor pomiedzy nozka 12 a 14 ukladu MC3361, rezystorem o mniejszej wartosci (np. miedzy 13 a 22 kOhm). Wg. schematu w Ares, Ermes, Zeus i Trucker nominalna wartosci rezystora to 33kOhm.

(Nie testowalem jeszcze osobiscie, opis modyfikacji na podstawie opisu MJ-150 na forum.ci-bi.ru LINK i artykulu "Improve the Squelch in Your Monitor Receiver" LINK )
Awatar użytkownika
stoper86
Posty: 61
Rejestracja: 2009-05-03, 12:31
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Czy da się jakoś poprawić ASQ w Lafayette Ermes Pro??

Post autor: stoper86 »

ericandor pisze:Kolego stoper86,
jak sie sprawuje ASQ w Ermesie po poprawkach ?
Więc radyjko dostałem dzisiaj kurierem.
Auto w którym jest zamontowane na stałe właśnie maluje i tylko na chwilę uruchomiłem je w tirze z antena heliakalną Sirio w zatłoczonym mieście, żeby zobaczyć jak pracuje.
I na pewno jest lepiej niż było bo tak nie rwało i mówili, że bardzo czysto i wyraźnie mnie słuchać. U mnie w aucie pracuje z antena Sirio Carbonium 113 cm i ciekaw jestem jak tam się będzie sprawować:)
Na razie tylko tyle mogę powiedzieć:)
loraknet
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-13, 23:07
Lokalizacja: Inet

Post autor: loraknet »

Witam,
Widzę, że jest Pan doskonale zorientowany w sprawach CB. Piszę w sprawie wątku odnośnie radia ERMES/ZEUS. Posiadam Ermesa z anteną AS 100 Sirio i powiem szczerze, że w porównaniu do zestawu, który w prezencie zakupiłem dla swojego taty (ZEUS+SIRIO SILVER 90) mój wypada blado. Chodzi tu o sposób filtrowania niechcianych sygnałów. W zasadzie moje radio bardzo trudno ustawić aby słuchało się na nim komfortowo. Kiedy uda mi się ustawić poziom SQ w Ermesie do granicy szumów - jest okej, mocne sygnały są bardzo wyraźne, ale co chwila i tak słyszę jakieś niechciane przebicia. Kiedy jednak ustawię wartość SQ nieco wyżej wtedy słyszę tylko te naj najmocniejsze, niestety niekiedy troszkę słabsze -lecz jednak jak cenne informacje nie dolatują. W zasadzie na ASQ nie słyszę większości śłabszych wypowiedzi - tylko najjmocniejsze. Radio w trasie przy włączonym ASQ wydaje się być "głuche".

Gdy jeździłem z zestawem (ZEUS+SILVER 90) ojca - radio było bezobsługowe - w zasadzie raz dobrze ustawiony poziom SQ (bez włączonego ASQ) dawał rewelacyjny efekt.

Pisze Pan, że w radiach mamy do czynienia z dwoma rodzajami squelcha. Ermes - klasyczny SQ+ ASQ (noise) oraz ZEUS - SQ i ASQ (oba noise). Pewnie to w jaki sposób zachowuje się radio jest odzwierciedleniem tego co poruszył Pan w swoim forumowym wątku, a ja właśnie streściłem.

Co powinienem zrobić, sprzedać ERMESA i kupić ZEUSA ? ;/
ericandor pisze:Witam,
jmaniek pisze:ericandor, nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Z zacytowanego przeze mnie fragmentu Twojej wypowiedzi wynika, że gdy mamy w yosanie 2204 włączone ASQ to kręcąc pokrętłem SQ możemy regulować próg otwarcia ASQ. Zgadza się ? Jeżeli tak jest to dlaczego w Yosanie 3031 Turbo poprawia się rwące ASQ :?:

Może ktoś to potwierdzić lub obalić ? :mrgreen: Ja w trakcie krótkiego co prawda do czynienia z radiem nie dostrzegłem takiej zależności. Ale może o czymś nie wiem...

PS. Znam treść wątku, który przytoczyłeś i nie znalazłem tam potwierdzenia Twojej hipotezy ;-)
Zle mnie Pan zrozumial, w przypadku Zeusa, Yosan JM-3031M i JC-2204, wlaczenie ASQ odpowiada przekreceniu galki SQ w konkretna pozycje, o czym pisalem w watku do ktorego podalem link.

Rozwijajac temat squelch, w Zeusie, Yosan JM-3031M i JC-2204 jest tylko jeden rodzaj squelch tzw. noise squelch. Wlaczenie ASQ ustawia poziom noise squelch na wartosc ustawiona na sztywno w fabryce (i krecenie galka SQ nic nie zmienia), a wylaczenie ASQ pozwala ustawic poziom noise squelch za pomoca galki SQ. W Aresie (Polmar DX-40) nie ma guzika ASQ a poziom noise squelch ustawia sie za pomoca galki SQ

W przypadku Ermesa, ASQ i galka SQ to dwa zupelnie inne rodzaje squelcha. Wlaczenie ASQ zalacza noise squelch ktorego poziom jest ustawiony na sztywno w fabryce, a wylaczenie ASQ przelacz na threshold squelch (klasyczny) ktorego poziom reguluje sie galka SQ.

Noise squelch (w wielkim uproszczeniu) zalacza sie tylko w momencie wykrycia ze ktos nadaje. Z tego co zdarzylem zaobserwowac, w radiach Lafayette i Yosan ten rodzaj squelch nazywany jest ASQ, wiec jesli radio ma opcje ASQ to prawie na pewno wyposazone jest w noise squelch.

Threshold squelch (klasyczny) (takze w wielkim uproszczeniu) zalacza sie gdy sila sygnal przekroczy pewien prog, wiec moze sie zalaczyc gdy ktos nadaje lub rownie dobrze gdy sa wystarczajaco silne zaklucenia. Jesli w opisie radia jest informacja ze max. squelch to 1000uV lub 1mV to spora szansa ze radio ma threshold squelch.

Inna sprawa ze zdarza sie ze dane producenta maja niewiele wspolnego z rzeczywistoscia, wiec trzeba uwazac :)

Pozdrawiam

Ericandor
antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: antii7 »

loraknet pisze:
Gdy jeździłem z zestawem (ZEUS+SILVER 90) ojca - radio było bezobsługowe - w zasadzie raz dobrze ustawiony poziom SQ (bez włączonego ASQ) dawał rewelacyjny efekt.
To był zwykły Zeus czy najnowsza wersja Pro?
loraknet
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-13, 23:07
Lokalizacja: Inet

Post autor: loraknet »

Pro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lafayette”