Nagoya NL-770RII 144/430 jak stroić?

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Nagoya NL-770RII 144/430 jak stroić?

Post autor: maxthebest »

Witam, dotarła do mnie moja pierwsza antenka do mobila na 144/430: http://radio-sklep.pl/Antena_NAGOYA_NL_ ... n-392.html i od razu mam pytanie: jak się stroi takie anteny?? Mam do dyspozycji tylko prostą swr-kę K-PO, którą sprawdzałem tylko antenki na 27MHz (sprawdzając swr na 1,20 i 40. kanale). Podejrzewam, że strojenie tez polega na dopasowaniu długości promiennika (są tu śrubki nad i pod cewką oraz przy podstawie, myślę że reguluje się tą najwyższą)..Na jakich częstotliwościach sprawdza się strojenie w duobanderze (na razie będzie to ręczniak, Wouxun)..Z góry dzięki za pomoc!
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
koszmar

Post autor: koszmar »

maxthebest pisze:od razu mam pytanie: jak się stroi takie anteny??
Jak masz elementy do strojenia, to stroisz jak każdą inną antenę. Jak antena takowych nie posiada, to stawiasz i ma działać.
maxthebest pisze:Mam do dyspozycji tylko prostą swr-kę K-PO, którą sprawdzałem tylko antenki na 27MHz
Się nie nada, bo nie jest przeznaczona na w/w pasma.
maxthebest pisze:Na jakich częstotliwościach sprawdza się strojenie w duobanderze
Na tych, do których jest przeznaczona antena.

Kurde, jak ty zdałeś egzamin? Rzeczy o które pytasz to absolutne podstawy nawet dla Cbradiowca.
Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Post autor: maxthebest »

Posłuchaj, Kolego...Jeśli nie masz nic odkrywczego, nic na temat do powiedzenia, albo jeśli wszystko jest dla Ciebie nazbyt oczywiste, najzwyklej w świecie....nie pisz....I tyle...Troche musiałeś postukać w klawiaturę, a jak widać po wniosku końcowym..poczułeś się zirytowany...Nie ma sensu, oszczędzaj zdrowie, udzielając się na forach, gdzie wszyscy już wszystko wiedzą...Ja tu zapytałem, bo kilka osób z tego forum, które znam i cenię, podobnie jak ja, lubi się czasem też czegoś dowiedzieć, każdy z nich kiedyś po raz pierwszy kupił najpierw radio na 11 metrów, potem antenkę, potem ją stroił pierwszy raz, potem kumuś pomógł wystroić..a gdy już robił to wiele razy, gdy już to bardzo polubił a od szumu w CB już się uzależnił i gdy pierwszy raz zobaczył jak ktoś DX-uje....pomyślał sobie, że może by i on spróbował..Poszedł więc pierwszy raz na egzamin na pozwolenie radiowe, a gdy już go (wyjaśniam: normalnie) zdał, dostał licencję i znak, zakupił pierwsze radio oferujące więcej niż 27MHz, a potem pierwszą antenę mobilową UHF/VHF...I skręcając tą antenę (bo promiennik powyżej cewki był osobno) postanowił upewnić się u miłych przyjaciół z Forum, czym (bo pewnie jego swr-ka jest na inne częstotliwości) i czy tak jak na CB to robił (regulując długość promiennika), a także na jakich częstotliwościach stroi się tą akurat antenę....(bo analogicznych Diamondów, jak zdążyli powiedzieć zaprzyjaźnieni krótkofalowcy, stroić nie trzeba najczęściej)...Reasumując...Nie musisz ludzi wokół kochać, nikt nie zmusza..ale choć szanuj i miej więcej pokory..Czego Ci serdecznie zyczę i pozdrawiam!
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Wracając do tematu,jak w każdym paśmie antene należy sprawdzić czy poprawnie pracuje na czestotliwosciach dla których jest przeznaczona.O ile w paśmie 2m poprawna praca w całym zakresie może być zapewniona to w paśmie 70cm nie jest to takie pewne,gdyż pasmo te ma 10Mhz.Mozna podjąć próbe strojenia takiej anteny poprzez wydłużenie/srócenie promiennika.Należy jednak mieć na uwadze to,że tego typu zabiegi mają wplyw na oba pasma i nalezy kontrolować co dzieje się na 2m i 70cm.Może też okazać się,że antena nie wymaga żadnych zabiegów strojenia.Do poprawnej pracy powinna znaleźć się na środku dachu pojazdu.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Post autor: maxthebest »

Dzięki, Pawle, za odpowiedź..Ja już troszkę postroiłem anten w paśmie CB, domyślałem więc, że warto sprawdzić "dla spokojności" strojenie tej anteny, szukałem wsparcia i wskazówek ewentualnych od osób takich, jak Ty - przy okazji po raz kolejny wspomnę, że startując do egzaminów Twój film na YT z łącznościami z wieloma okręgami na 2m był dla mnie podstawową wskazówka praktyczną :-). Fajnie, że są osoby, które chętnie dzielą się w taki sposób praktyką tego hobby...A w temacie anteny analogiczne Diamondy podobno są dobrze zestrojone fabrycznie i wystarcza to tylko sprawdzić, tu chętnie bym to zrobił, ale SWR-ka na UHF/VHF to bodaj kilkaset złotych i nie uśmiecha mi się juz teraz taki wydatek..może jak postawię na dachu X-300 ;-) PS. a z tym środkiem dachu to akurat tu się zgodzę w zupełności, bo zmieniałem jej lokalizację i faktycznie najlepiej pracuje tam (tym bardziej, w tylnym narożniku jest ugięcie auta i nie stoi tam całkiem pionowo..no i pewnie też nabiera kierunkowego charakteru..)
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
koszmar

Post autor: koszmar »

maxthebest pisze:.Nie musisz ludzi wokół kochać, nikt nie zmusza..ale choć szanuj i miej więcej pokory..Czego Ci serdecznie zyczę i pozdrawiam!
Jak słusznie zauważyłeś, najpierw odpowiedziałem na twoje wątpliwości, a dopiero potem wyraziłem zdziwienie ( nie irytację).

Pokory piszesz? We mnie jest ogrom pokory. Im więcej wiem, tym jest jej więcej.

.
maxthebest pisze:Fajnie, że są osoby, które chętnie dzielą się w taki sposób praktyką tego hobby...
Potrzebujesz pomocy i praktyki, zapraszam do klubu SP5PRF. Namiar znajdziesz w sieci, nie mogę go tu podać, bo zostanę posądzony o "reklamowanie niezaprzyjaźnionego forum i podbieranie rzeszy znamienitych userów z tego jakże wspaniałego miejsca w sieci". :) Ale wujek google nas wypluje po wpisaniu znaku... :mrgreen:
Klub nie jest stacjonarny, a w 3 okręgu mamy spora grupę aktywnych kolegów. Częste wyjazdy i dobra zabawa z radiem to nasze hobby. ;-)
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Pawła się można o wszystko zapytać.......... i nie będzie takich pytań dwuznacznie komentował
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

sorry za off z góry,
koszmar pisze:"reklamowanie niezaprzyjaźnionego forum i podbieranie rzeszy znamienitych userów z tego jakże wspaniałego miejsca w sieci"


Piszesz że jest w Tobie ogrom pokory, a potem z nas drwisz... Jeśli dobrze pamiętam, a czuję że dobrze, to w prywatnej rozmowie, naprawdę dało się wyczuć człowieka na wysokim poziomie i towarzyskim i intelektualnym... tu z tym poziomem towarzyskim jest różnie... a szkoda... bo więcej nas łączy niż dzieli... tak mi się wydaje..

maroosz (ten z tego gorszego forum...)
Obrazek
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Niestety kolega pod nickiem koszmar też raz mnie totalnie wyprowadził z równowagi.

Każdy może się zarejestrować to oczywiste, ale czy koledze nie wystarczy aktywność na forach których jest moderatorem ????? . Ma tam władze nad wszystkimi i opinie muszą być po jego myśli.
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Do kolegi maxthe best, znalazłem dośc sensowny temat na elektrodzie dotyczący problemu o którym piszesz

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=911130
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Post autor: maxthebest »

miost, dzięki za podpowiedź :-) Wątek stanowi jednak tylko o 2-óch metrach, a to dual i nawet bardziej zasadne byłoby sprawdzenie 70-tki, choćby z racji - jak zauważył Paweł - rozpiętości..Ale i tak Ci dziękuję, bo liczy się chęć pomocy no i przypomniałeś mi, że posiadane login i hasło do elektrody tez mogłoby mi się czasem przydać ;-) ;-)..Co do offtopowych meandrów tego wątku podpiszę sie pod słowami Maroosza: więcej nas łączy niż dzieli..i niech to będzie puenta....
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
koszmar

Post autor: koszmar »

maroosz pisze:Piszesz że jest w Tobie ogrom pokory, a potem z nas drwisz...
Drwie? Przecież to uzasadnienie waszego admina po skasowaniu mojego linka do galerii na stronie klubu krótkofalarskiego.
Pokora? Owszem, wobec ogromu wiedzy, jaka przede mną. Im więcej wiem, tym lepiej wiem że nic nie wiem.
miost pisze:Każdy może się zarejestrować to oczywiste, ale czy koledze nie wystarczy aktywność na forach których jest moderatorem ????? .
Ciekawe dlaczego ciebie Alojz mozna spotkać na tak dużej ilości for? W dodatku raz jesteś z Łodzi i Wawy, a innym razem z Krakowa. :mrgreen:


maxthebest, przepraszam za OT, juz będę grzeczny.

A zaproszenie do klubu niezmiennie aktualne.
Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Post autor: maxthebest »

koszmar, ;)..już zajrzałem na stronę ;)...tak naprawdę to właśnie taka działalność mobilna chyba mnie najbardziej pociąga, może z racji chwilowego braku czegoś stacjonarnego...Sam już wybywałem z domu w poszukiwaniu górek, robiłem sobie "punkty specjalne" podczas służbowych podróży, albo extra postoje (niekoniecznie po trasie) podczas prywatnych wyjazdów, by gdzieś ze wzniesień popróbować łączności z ręczniaka :)...Ostatnio wieczorem kręciłem się w kółko po parkingu marketowym w Poznaniu, by w końcu złapać rozmowę kolegów z Wrocławia przez przemiennik na Wielkiej Sowie :)....Ale teraz to już ja robię OT we własnym wątku ;) VY 73!
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
koszmar

Post autor: koszmar »

maxthebest pisze:tak naprawdę to właśnie taka działalność mobilna chyba mnie najbardziej pociąga, może z racji chwilowego braku czegoś stacjonarnego..
No to skontaktuj się z Jarkiem SP3AYA lub z Marcinem SQ3RPG, jak ich znam to pewnie zaraz znów jakiś spontaniczny wypad sobie zrobią. Namiary znajdzie na stronie.
We wrześniu mieliśmy jechać do Niedźwiedzia pod Ostrowem Wlkp., ale w Modlinie szykuje się duża impreza w modlińskiej twierdzy i wstępnie już zmodyfikowaliśmy plany.
Zresztą poza oficjalnym planem zabaw zawsze kroi się coś nieoczekiwanego. ;-)
Awatar użytkownika
maxthebest
Posty: 248
Rejestracja: 2009-03-11, 08:09
Lokalizacja: Poznań/JO82KJ

Post autor: maxthebest »

koszmar pisze:No to skontaktuj się z Jarkiem SP3AYA lub z Marcinem SQ3RPG
Jarka spotkałem raz na którymś ze spotkań tutejszych, do Niedźwiedzia dwa razy startowałem i dwa razy nie dotarłem niestety..Wiem, że zaglądali w góry, bo była z nimi nasza sympatyczna koleżanka Orba SQ3KAY w ubiegłym roku..Trzeci raz to już niedźwiedzia zaliczę na pewno ;-) a może i coś dalej..Od chwili oznakowania i zakupu ręczniaka na dwie bandy w weekendy często wskakuję w auto i wypadam to tu, to tam..gdzieś na górki i ćwiczę sobie...ale w kupie zawsze raźniej ;-)
1. President Harry II poprawione ASC + Sirtel Gamma 2R w modyfikacji Sirio Twin Car + Octavia II 1.9TDI 137KM powered by V-TECH
2. Lemm 27 + President Ohio + Nissan Micra
3. President Johnny II poprawione ASC + Sirio Turbo 1000 + Opel Vivaro 2.0CDTI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”